X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

K. Masłoń: Polacy znają książki Jaroslava Haška i Bohumila Hrabala

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2019 22:45
Gospodarze audycji "Poczytnik" Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert mówili w Polskim Radiu 24 m.in. o literaturze czeskiej. Opowiadali o swoich własnych fascynacjach twórczością najważniejszych czeskich pisarzy, ocenili także wydaną właśnie powieść Jozefa Furmanka "Mówić prawdę".
Audio
  • 1.12.2019, "Poczytnik". Temat: literatura słowiańska
Bohumil Hrabal, 1988 r.
Bohumil Hrabal, 1988 r.Foto: Hana Hamplová/lic. CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Pretekstem do rozważań nt. tego, czy Polscy znają i cenią literaturę swoich słowiańskich sąsiadów stała się niedawno wydana powieść autorstwa Jozefa Furmanka "Mówić prawdę". 

"Mówić prawdę" - prawda czy literacka fikcja?

Bernard Mares, bękart spłodzony w wyniku mezaliansu i podrzucony pod drzwiami kościoła, w poszukiwaniu namiastki rodziny decyduje się wstąpić do SS. Później zostaje żołnierzem Armii Czerwonej, najmłodszym regionalnym sekretarzem Partii Komunistycznej, więźniem, milionerem i jedynym lokatorem wysypiska śmieci. Kilkakrotnie bliski śmierci, spotkał wielką miłość, stracił ją i szukał jej ponownie. Podobnie jak odpowiedzi na pytanie: jakie jest znaczenie ludzkiego życia?

Jak zaznacza wydawca, "ta ekscytująca, okrutna, niewiarygodna, ale prawdziwa historia rozgrywa się w Austrii, Czechosłowacji, Niemczech, Rosji, Indonezji i Wenezueli". Wysłuchując i opisując opowieść Maresa, autor jednocześnie rozlicza się ze swoim własnym życiem.

Wydawca zapewnia, że powieść powstała na podstawie prawdziwych wydarzeń. Uczestnicy audycji w PR24 mieli jednak poważne wątpliwości. Zastanawiali się, czy jest możliwe, żeby w życiu jednego człowieka wydarzyło się tak wiele niezwykłych zdarzeń. - Mam wątpliwości. W jednym życiu toczą się rzeczy zupełnie niesamowite. Miłość pięknie opowiedziana, fragmenty są wstrząsające, a cała historia wygląda momentami wręcz nieprawdopodobnie - powiedział Krzysztof Masłoń.

Literatura Zachodu kusi

W audycji o tym, kim jest autor powieści "Mówić prawdę", ale też ogólnie, jak m.in. literatura naszych południowych sąsiadów jest odbierana nad Wisłą? Zdaniem autorów audycji, Polacy znają książki Jaroslava Haška i Bohumila Hrabala. Czasami wymieniają także powieści Milana Kundery. 

Tomasz Zapert zwrócił jednak uwagę, że ostatnio serce Polaków podbija literatura Zachodnia, m.in. skandynawskie kryminały. Z dużym przekąsem wypowiadał się jednak nt. ich literackiej jakości. - Zachód jest bardziej kuszący, inna kwestia, że nie jest to twórczość bardzo wartościowa - stwierdził Tomasz Zapert, który wyznał, że zainteresował się czeskim kryminałem po filmie Tadeusza Chmielewskiego "Wśród nocnej ciszy", którego akcja dzieje się w międzywojennym Wrocławiu. Film powstał na podstawie powieści autorstwa Ladislava Fuksa.

Więcej w nagraniu.

Audycję "Poczytnik" prowadzili Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert.

Polskie Radio 24/tb/ mat. prasowe

______________________

Data emisji: 01.12.2019

Godzina emisji: 22.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mieczysław Kosz. Tragiczny los wybitnego pianisty

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 08:57
Cudowne dziecko muzyki, talent światowego formatu, niewidomy pianista zmarły tragicznie w wieku 29 lat. Mieczysław Kosz. We wrześniu na rynku księgarskim pojawiło się zaktualizowane wydanie książki "Tylko smutek jest piękny…" – kultowej wśród fanów jazzu biografii pianisty autorstwa Krzysztofa Karpińskiego.
rozwiń zwiń