Jarosław Abramow-Newerly. Legenda polskiego dramatu

2019-11-03, 23:55

Jarosław Abramow-Newerly. Legenda polskiego dramatu
Dom Literatury. Wieczór autorski Jarosława Abramowa-Newerlego. Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

Jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich prozaików, dramaturg i autor piosenek. Jarosław Abramow-Newerly był gościem Polskiego Radia 24. – Pisanie piosenek przychodziło mi z wielką łatwością, jednak zdusiłem w sobie ten talent – powiedział.  

Posłuchaj

3.11.19 Jarosław Abramow-Newerly o swoim życiu i twórczości
+
Dodaj do playlisty

Od ponad trzydziestu Jarosław Abramow-Newerly mieszka w Kanadzie. Przyznał, że pomimo tak długiego czasu oraz regularnych wizyt w ojczyźnie tęsknota za Polską i rodzinną Warszawą nie mija. Przejawem tego jest książka "Moja aleja zasłużonych". – Piszę w niej o moich przyjaciołach, zmarłych pisarzach, a także o swoim życiu m.in. w Warszawie – podkreślił.       

Piosenki śpiewane przez najwybitniejszych artystów

Jarosław Abramow-Newerly jest także autorem słuchowisk, tekstów i muzyki, m.in. "Piosenki o okularnikach", którą wykonywali Tadeusz Łomnicki, Sława Przybylska oraz Anna Maria Jopek, czy "Bogdan, trzymaj się", utwór napisany i skomponowany dla Bohdana Łazuki. Piosenki gościa Polskiego Radia 24 śpiewali najbardziej znani artyści. W pewnym momencie zrezygnował jednak z tej formy i zajął się dramatem.

– Było to związane z moim odejściem ze Studenckiego Teatru Satyryków. Straciłem codzienny kontakt z kompozytorami i zająłem się pisaniem sztuk teatralnych. Tworzenie piosenek przychodziło mi z wielką łatwością, mimo to zdusiłem w sobie ten talent – wspominał prozaik.

Tadeusz Łomnicki i "Piosenka o okularnikach"

Dzięki twórczości Jarosława Abramowa-Newerlego zaistniał w piosence aktor, który uchodzi za najwybitniejszego w PRL, czyli Tadeusz Łomnicki. Zaśpiewał on utwór  o okularnikach w filmie Marka Nowickiego "Miłość z listy przebojów".

– Sam Nowicki nie chciał zaproponować Łomnickiemu tego epizodu tylko zwrócił się do mnie w tej sprawie. Powiedział żebym się z nim spotkał i poprosił go o to. Umówiliśmy się w jednej z restauracji i przedstawiłem swoją prośbę. Bardzo chętnie na to przystał i powiedział: Holoubek się wścieknie – wspominał.

Ratunek od Witolda Pileckiego

Z przedmowy książki "Lwy mojego podwórka" czytelnik może dowiedzieć się, że matka Jarosława Abramowa-Newerlego oraz on sam zostali uratowani w okresie okupacyjnym przez rotmistrza Witolda Pileckiego. Gość Polskiego Radia 24 był zaangażowany w próbę przyznania polskiemu bohaterowi Nagrody Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

– W zeszłym roku zostało napisane specjalne podanie. Otrzymaliśmy odpowiedź, że nie jest to jednak wystarczające do tego, by wyróżnić rotmistrza – powiedział dramaturg.

Audycję "Poczytnik" prowadzili Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert.

Polskie Radio 24/db

--------------------------------------

Data emisji: 3.11.2019

Godzina emisji: 22.06

Polecane

Wróć do strony głównej