X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Kim był twórca "Przekroju"? Historia Mariana Eilego

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2019 22:30
- Marian Eile, bohater tej biografii, to postać zapomniana i zakurzona. Gdy w gronie znajomych mówiłem, że piszę o takim człowieku, to padało pytanie, kto to jest? - mówił o książce "«Przekrój» Eilego. Biografia całego tego zamieszania z uwzględnieniem psa Fafika" Tomasz Potkaj, jej autor.
Audio
Fragment okładki książki Przekrój Eilego. Biografia całego tego zamieszania z uwzględnieniem psa Fafika
Fragment okładki książki "«Przekrój» Eilego. Biografia całego tego zamieszania z uwzględnieniem psa Fafika"Foto: mat. prasowe/Wydawnictwo Mando

Opowieść o zjawisku "Przekrój", niezapomnianej epoce, jej śmiesznych i tragicznych postaciach oraz o jednym nieszablonowym człowieku. Kiedy Marian Eile przyjął zlecenie na stworzenie "Przekroju", nikt nie spodziewał się, że powstaje prawdziwa ikona. 

W audycji o tym, jak czasopismo działało pod okiem cenzury, ale przede wszystkim, kim był jego twórca. Jakich wyborów politycznych dokonywał i jak to się stało, że został pupilem władzy?

- Marian Eile, gdy wpadł na pomysł robienia takiego pisma jak "Przekrój", terminował u samego Mieczysława Grydzewskiego, redaktora naczelnego przedwojennych „Wiadomości Literackich”. To było pismo o niezbyt dużym nakładzie, ale pismo niezwykle wpływowe. Eile wszystkiego, czego nauczył się o dziennikarstwie, redagowaniu, tekstach - nauczył się od Grydzewskiego. To była szkoła, co się zowie. To był mistrz - opowiadał  w PR24 Tomasz Potkaj.

W audycji nie zabrakło też informacji o tym, kim był pies Fafik. Miał być terierem irlandzkim, który będzie wygrywał psie wystawy. Po kilku miesiącach pies okazał się zwykłym kundelkiem - handlarz oszukał właścicieli. Mimo braku rodowodu, Fafik robił zawrotną karierę w „Przekroju”, jako pies-filozof. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Audycję przygotowali: Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

PR24/tb/ mat. prasowe

____________________ 

Data emisji: 20.10.2019

Godzina emisji: 22:09

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak