X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Mieczysław Kosz. Tragiczny los wybitnego pianisty

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 08:57
Cudowne dziecko muzyki, talent światowego formatu, niewidomy pianista zmarły tragicznie w wieku 29 lat. Mieczysław Kosz. We wrześniu na rynku księgarskim pojawiło się zaktualizowane wydanie książki "Tylko smutek jest piękny…" – kultowej wśród fanów jazzu biografii pianisty autorstwa Krzysztofa Karpińskiego.
Audio
  • 6.10.19 Krzysztof Karpiński: Mieczysław Kosz tracił wzrok stopniowo. Jaka była przyczyna? Tego nie wiemy.
Okładka książki Tylko smutek jest piękny. Opowieść o Mieczysławie Koszu
Okładka książki "Tylko smutek jest piękny. Opowieść o Mieczysławie Koszu"Foto: mat. wyd.

Kosz był niewidomy od wczesnego dzieciństwa. Wszystko, co osiągnął, zawdzięcza pasji do muzyki. Grał zarabiając na życie, koncertował, komponował, odbierał nagrody. Świat otwierał się na jego muzykę. W ostatni dzień maja 1973 roku pianista wypadł z okna swojego mieszkania i zginął na miejscu. Do dziś nie wiadomo, czy był to nieszczęśliwy wypadek, czy samobójstwo.

– Są dwa powody, dla których zająłem się tą postacią. Po pierwsze bywałem na koncertach Mieczysława Kosza, przede wszystkim podczas festiwalu Jazz Jamboree, w którym pięciokrotnie brał udział. Również jego tragiczna śmierć przyczyniła się do tego, że zacząłem bliżej przyglądać się jego życiu i twórczości. Zastanowiły mnie okoliczności tego wydarzenia. Pojechałem do jego rodzinnej wioski i porozmawiałem z jego bliskimi. Po powrocie do Warszawy rozpocząłem bliższe badania – wspominał Krzysztof Karpiński.

Tajemnicza śmierć, tajemnicza utrata wzroku

Podobnie jak zagadka śmierci, tak i powód straty wzroku Mieczysława Kosza nie jest do końca wyjaśniony. Krzysztof Karpiński wspomniał, że pianista utracił go w wieku 11-12 lat. Cztery lata po jego urodzeniu matka artysty zauważyła, że syn ma problemy z widzeniem.

– Wtedy po raz pierwszy udała się z nim do lekarza, który stwierdził, że potrzebna jest natychmiastowa operacja. Zakończyła się jednak niepowodzeniem, a poza tym została przeprowadzona zbyt późno. Mieczysław Kosz tracił wzrok stopniowo. Jaka była przyczyna? Tego nie wiemy. Szwagierka pianisty twierdzi, że była to choroba zwana kataraktą – wskazał gość Polskiego Radia 24.

Nie tylko książka

Książka Krzysztofa Karpińskiego to nie jedyna pozycja, która przybliża życiorys pianisty. W październiku na ekrany kin trafił film Macieja Pieprzycy "Ikar. Legenda Mietka Kosza", w którym tytułową rolę gra Dawid Ogrodnik. Natomiast w 2007 roku powstał film dokumentalny w reżyserii Roberta Kaczmarka.

Audycję prowadzili Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert.

mat. wyd./Polskie Radio 24/db

-------------------------------------------

Data emisji: 6.10.2019

Godzina emisji: 23.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dorota Kania: fortuny tworzyły się i przechodziły z okresu PRL do III RP

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2019 13:33
Jakie są korzenie biznesu III RP? Czy przedsiębiorcy zajmujący czołowe pozycje w rankingach budowali swój biznes na zdrowych podstawach czy wykorzystywali kontakty ze służbami specjalnymi? Na początku czerwca swoją premierą miała książka "Resortowe dzieci: Biznes", której współautorka Dorota Kania była gościem w audycji "Pora na kulturę".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Poczytnik". Nowa książka prof. W. Roszkowskiego "Kierunek Targowica. Polska 2005-2015"

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2019 23:35
W połowie września ukazała się kolejna w tym roku książka autorstwa profesora Wojciecha Roszkowskiego. O pozycji zatytułowanej "Kierunek Targowica. Polska 2005-2015" rozmawiali w "Poczytniku" Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert.
rozwiń zwiń