Haiku Stanisława Grochowiaka jako wybryk poety

2019-09-23, 09:24

Haiku Stanisława Grochowiaka jako wybryk poety
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: mat.promocyjne

- Dobrze się stało, że przypomniany został Stanisław Grochowiak. Jednak haiku to wybryk pisarski tego poety, bo ta forma poezji-filozofii zen była wtedy modna - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Masłoń.

Posłuchaj

22.09.19 Poczytnik
+
Dodaj do playlisty

Haiku to gatunek poetycki wywodzący się z Japonii. Jest to krótki, trzywersowy utwór, będący imitacją chwili, próbą przelania nieopisywalnego wrażenia na papier. - Haiku zakłada nieobecność narratora, to opowiedzenie stanu, który istnieje, ale nie wiadomo przez kogo. To wbrew tradycji polskiej, gdzie osoba poety jest najważniejsza, gdzie poeta-demiurg opowiada o świecie. Haiku Grochowiaka to ciekawostka, takich ciekawostek w twórczości Grochowiaka było więcej pod koniec jego życia - tłumaczył Krzysztof Masłoń.   

W serii "Poeci do kwadratu" wznowiono Haiku – images Stanisława Grochowiaka. W tomie przedstawiono wszystkich haiku Grochowiaka, które ukazały się pośmiertnie w roku 1978. Grochowiak odkrył tę nową formę poezji u samego schyłku swojego życia. Autor Menuetu z pogrzebaczem jako pierwszy twórca w Polsce spotkał się i skonfrontował ze "wschodnim murem kulturowym" – murem pojęć, pojmowania i postrzegania świata oraz przeżywania emocji w sposób odmienny niż było to przyjęte w zachodniej tradycji poetyckiej. Był to niezwykły, poetycki eksperyment. Dopiero w 1983 roku opublikowano w Polsce pierwsze, oryginalne XVII-wieczne haiku mistrzów japońskich

Więcej w nagraniu. 

Audycję "Poczytnik" prowadzili Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń.

Data emisji: 22.09

Godzina emisji: 22.06

PR24


Polecane

Wróć do strony głównej