X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Poczytnik. "Dzienniki 1953–82" Wiktora Woroszylskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 11:00
Dzienniki pisane przez ludzi pióra. Dla wielu znawców literatury, to najważniejsze książki takich pisarzy jak Witold Gombrowicz i Gustaw Gerling-Grudziński. W audycji "Poczytnik" o "Dziennikach 1953–82" Wiktora Woroszylskiego. Czy znajdą stałe miejsce w polskiej literaturze?
Audio
Okładka drugiego tomu Dzienników Wiktora Woroszylskiego (wyd. Ośrodek KARTA)
Okładka drugiego tomu "Dzienników" Wiktora Woroszylskiego (wyd. Ośrodek KARTA) Foto: mat. prom.

Wiktor Woroszylski. Poeta, prozaik i tłumacz literatury rosyjskiej, a także autor utworów dla dzieci i młodzieży. Laureat Nagrody Kościelskich (1965). Urodził się 8 czerwca 1927 w Grodnie (obecnie Białoruś), zmarł 13 września 1996 w Warszawie. Pochodził ze zasymilowanej rodziny żydowskiej; w czasie wojny, by przeżyć, korzystał z fałszywych dokumentów, pracując w warsztacie stolarskim. Po repatriacji w 1945 rozpoczął studia w Łodzi (medycyna, potem polonistyka), a w 1947 przeniósł się do Warszawy. W okresie 1952-1956 studiował w Instytucie Literatury im. M. Gorkiego w Moskwie. Był redaktorem czasopism takich, jak "Głos Ludu", "Po prostu", "Nowa Kultura" (od 1956 na stanowisku redaktora naczelnego, usunięty w 1957 na osobiste polecenie Gomułki), oraz "Zapis".

Woroszylski był jedną z najważniejszych postaci pośród tzw. pryszczatych - młodych literatów wyznających doktrynę socrealizmu. W 1950 otrzymał nawet Nagrodę Państwową za "Poemat o generale Świerczewskim". Najgłośniejsza jego publikacja z tego okresu to jednak "Wiosna sześciolatki" (1951) - biuletyn poetycki stworzony wspólnie z Andrzejem Braunem i Andrzejem Mandalianem, a sama forma zbiorowej publikacji stanowi odzwierciedlenie propagowanego wówczas kolektywizmu.

Autor przeszedł drogę charakterystyczną dla wielu polskich intelektualistów żyjących i tworzących w drugiej połowie XX wieku: od uwikłania w komunizm do czynnego sprzeciwu wobec niego. Był świadkiem, ale i uczestnikiem wielu kluczowych dla powojennej historii Polski zdarzeń. Jako przedstawiciel elit intelektualnych miał wpływ na ich przebieg.

- Nie był postacią jednoznaczną, ale Zbigniew Herbert twierdził, że był człowiekiem "dobrym". Po jego śmierci napisał tekst, który pokazywał Wiktora Woroszylskiego z dobrej strony -  powiedział Krzysztof Masłoń. - "Dzienniki 1953-82" zostały napisane z wyraźnym talentem, ale nie odegrają chyba w naszej literaturze ważnej roli - dodał.

Wydawca przy doborze materiału przeznaczonego do publikacji "Dzienników" kierował się jego wartością historyczną. Dziennik jest też panoramą środowiska, w którym żył Wiktor Woroszylski. To przegląd ludzi, którzy otaczali Wiktora Woroszylskiego, a także subiektywny ogląd wydarzeń, które dotykały jego życia i twórczości.

Audycję przygotowali Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

PR24/tb/ mat. prasowe

____________________ 

Data emisji: 14.07.2019

Godzina emisji: 22:09

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Poczytnik. "Byli sobie raz"

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 07:15
Maria Konwicka, córka Tadeusza Konwickiego na ponad 300 stronicach książki wraca wspomnieniami do wspólnych lat spędzonych z ojcem. Siadamy przy słynnym stole w Czytelniku - obok Konwickiego, Holoubka i Łapickiego. O książce rozmawiali w audycji "Poczytnik" Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poczytnik. Książki Aleksandry Ziółkowskiej-Boehm poświęcone Melchiorowi Wańkowiczowi

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 09:30
O dwa nowe dzieła wzbogaciła swój dorobek Aleksandra Ziółkowska-Boehm. W ostatnim czasie do księgarń trafiły jej książki "Wokół Wańkowicza" i "Pisarskie delicje". Obie poświęcone są postaci Melchiora Wańkowicza - pierwsza przybliża osobę wybitnego polskiego prozaika, druga bardziej dotyczy jego reportaży.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy można było zapobiec zamachowi na Gabriela Narutowicza?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019 09:24
W książce "Narutowicz, Niewiadomski. Biografie równoległe" Maciej J. Nowak, kreśląc na podstawie wspomnień i źródeł z epoki tło wydarzeń z końca 1922 roku udowadnia, jak bardzo historia polityczna wpływa na losy i decyzje jednostek.
rozwiń zwiń