X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Poczytnik. "Pogrom 1906" - drugi tom tryptyku o rewolucji 1905-1907

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2019 11:00
- Gdyby nie pierwsza i druga wojna światowa, które przysłoniły wydarzenia 1905-1907 r., ten czas byłby w historii Polski niezwykle ważny i eksponowany – powiedział w audycji "Poczytnik" w Polskim Radiu 24 Wacław Holewiński, pisarz, b. opozycjonista i więzień polityczny PRL.
Audio
  • 02.06.2019. Poczytnik. "Pogrom 1906" Wacława Holewińskiego. Spotkanie z autorem
okładka książki
okładka książki Foto: mat. prom.

Rok 1906 to okres początków panowania nowego generała-gubernatora Skałona i nasilenia się terrorystycznej działalności polskich organizacji bojowych, zwłaszcza z PPS.

- Rok 1906 to apogeum akcji niepodległościowych, było wówczas 1840 akcji zbrojnych. Ludzie żyli, pracowali, a drugiej strony mieliśmy co chwila szubienice, strzały na ulicach, podkładane bomby. Ktoś tę niepodległość nam wywalczył - mówił gość audycji, Wacław Holewiński, autor drugiego tomu trylogii poświęconej burzliwym latom 1905-1907 w historii rozdrapanej przez zaborców Polski, a zwłaszcza Królestwa Polskiego i Warszawy pod władzą cara.

Wacław Holewiński literacko odtwarza epokowe wydarzenia początku XX wieku na tle starannie zrekonstruowanego miasta, w którym intrygi polityczne i kryminalne są elementem psychologicznej gry między zaborcą a okupowanym społeczeństwem. W atmosferze ataków terrorystycznych, spisków i strajków rozpoczyna się w Warszawie rok 1906.

Echa rewolucji sprzed kilku miesięcy wciąż burzą życie polsko-rosyjsko-żydowskiego społeczeństwa, przeplatając się z wyborami do Dumy Państwowej. Sytuację polityczną zaostrzają liczne krwawe zamachy na przedstawicieli rosyjskich władz, dokonywane przez członków PPS gotowych poświęcić własne życie w walce o niepodległość narodowościową i państwową.

"Pogrom 1906" to literacki opis postaci zrusyfikowanej Warszawy i jej bohaterów: Wandy Krahelskiej, bojówek PPS, ale i anonimowych robotników pewnej warszawskiej fabryki. "Wacław Holewiński odtwarza epokowe wydarzenia początku XX wieku na tle starannie zrekonstruowanego miasta, w którym intrygi polityczne i kryminalne są elementem psychologicznej gry między zaborcą a okupowanym państwem" - czytamy w nocie wydawniczej.

Z autorem książki rozmawiali Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

PR24/tb/ mat. prasowe

____________________ 

Data emisji: 02.06.2019

Godzina emisji: 23:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak