X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Poczytnik". Sarmackie korzenie w twórczości Stanisława Moniuszki

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 09:40
- Polacy mieli pretensje do Stanisława Moniuszki, że nie jest Fryderykiem Chopinem. A jego sława ciągle rosła. To taka specyfika polskiej kultury - powiedział w audycji "Poczytnik" w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Kowalski, autor książki "Straszny Dwór, czyli sarmackie korzenie Niepodległej".
Audio
  • 12.05.2019 "Poczytnik". Gość: prof. Jacek Kowalski, autor książki “Straszny Dwór, czyli sarmackie korzenie Niepodległej”.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Wikipedia

- Lubię Sarmację, lubię romantyczny sarmatyzm. Książka "Straszny Dwór, czyli sarmackie korzenie Niepodległej" jest o Stanisławie Moniuszce, ale też o tym, jak staropolszczyzna jest w Moniuszce obecna i jak ona zaistniała doprowadzona przez "Straszny Dwór" do roku 1918 - powiedział w PR24 prof. Jacek Kowalski.

Gość PR24 mówił o genezie powstania książki oraz o jej zawartości. Wspominał m.in. o znaczeniu czasów, w których żył i tworzył Stanisław Moniuszko.

- Polska w wieku XI nie miała państwa, tej otoczki, które miały inne państwa narodowe. Opera to cała machina organizacyjna. Trzeba mieć podstawę, zaplecze, nie można działać samotnie - tłumaczył prof. Jacek Kowalski.

W audycji także o porównaniach Stanisława Moniuszki do Fryderyka Chopina, których nie brakowało w czasach życia twórcy "Strasznego Dworu". Prof. Jacek Kowalski stwierdził, że "Moniuszko wielkim muzykiem był, ale to hopin był postacią międzynarodową".

- Fryderyk Chopin był kimś większym jeżeli chodzi o skalę talentu. Po drugie - stał się kimś międzynarodowym. Stanisław Moniuszko był związany ze środowiskiem polskim. Nie udało mu się zasadniczo, może z wyjątkiem Rosji, wyjść poza kraj - przypomniał prof. Jacek Kowalski.

Z autorek książki rozmawiali Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

PR24/tb

____________________ 

Data emisji: 12.05.2019

Godzina emisji: 22:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wystawa "Viva Moniuszko!"

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 07:01
W tym roku, 5 maja, minie 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki - kompozytora, dyrygenta, autora ok. 270 pieśni, operetek, baletów i oper, m.in. najsłynniejszej polskiej opery "Halka". W związku z tą rocznicą parlament ustanowił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki. O wystawie "Viva Moniuszko!" w Teatrze Wielkim mówili w Polskim Radiu 24 Prof. Marcin Gmys, autor scenariusza oraz Marcin Fedisz, kurator wystawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Moniuszko w obiektywie Warhola

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 09:01
Parlament ustanowił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki. Podkreślono, że dorobek kompozytorski Moniuszki "imponuje różnorodnością, bogactwem melodycznym i głębokim zakorzenieniem w narodowej tradycji muzycznej". W całej Polsce trwają obochody mające na celu uhonorowanie dorobku tego wybitnego polskiego kompozytora i patrioty. Jak to robić? Na co należy szczególnie zwrócić uwagę? Gościem Polskiego Radia 24 był Marcin Fedisz, kierownik literacki Opery Narodowej, kurator wystawy "Viva Moniuszko!"
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozpruwacz Kulturalny: Stanisław Moniuszko zapomniany czy nie?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 09:55
Rok 2019 jest rokiem Stanisława Moniuszki. O tym wybitnym kompozytorze oper i operetek, a także jego dziełach mówił gość Jakuba Moroza – badacz literatury staropolskiej z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. Jacek Kowalski.
rozwiń zwiń