X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

“Perły, perełki Rzeczpospolitej". O książce Małgorzaty Dygas

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 09:00
- Celem książki była chęć pokazania piękna i innowacyjności polskiego narodu, a także przybyszów, którzy świetnie zaadoptowali się na naszych terenach - powiedziała w audycji "Poczytnik" w Polskim Radiu 24 Małgorzata Dygas, autorka książki "Perły, perełki Rzeczpospolitej". 
Audio
  • 07.04.2018 Poczytnik o książce Małgorzaty Dygas “Perły, perełki Rzeczpospolitej".
Historia WKD czyli Warszawskiej Kolei Dojazdowej jest jednym z tematów książki Małgorzaty Dygas Perły, perełki Rzeczpospolitej.
Historia WKD czyli Warszawskiej Kolei Dojazdowej jest jednym z tematów książki Małgorzaty Dygas “Perły, perełki Rzeczpospolitej".Foto: (fot. Stanisław Skowron/Wikimedia Commons)

"Co by było, gdyby dorobek pokolenia Lilpopów, Hennebergów, Norblinów, Fragetów, Jabłkowskich, Witaczków ... nie został zniszczony przez zabory, wojny, wykradziony przez komunizm, a następnie rozparcelowany przez drapieżny wolny rynek? Ten kapitał, ta myśl prekursorska dotarła na nasze ziemie kilka wieków temu. Powstały słynne na świecie firmy, których polski rodowód i dzieje przywołujemy z niepamięci. 

Autorka ksiażki "Perły, perełki Rzeczpospolitej" opowiadała w PR24 o historii kilku firm. Mówiła też, jakimi założeniami kierowała się zbierając materiał do książki, przeprowadzając wywiady i prowadząc kwerendę.

- Szukając firm, a potem o nich pisząc, miałam trzy wyznaczniki: prekursorstwo, przedsiębiorstwo i element patriotyzmu. Wszystkie firmy z książki spełniają te trzy podstawowe warunki. Prekursorstwo bez przedsiębiorczości "leży", bo pomysł nie jest wcielony. A przedsiębiorstwo bez patriotyzmu też będzie kulało - przekonywała w Polskim Radiu 24 Małgorzata Dygas.

Tematem książki są 22 częściowo zapomniane historie związanych z ziemią polską słynnych rodzin i przedsięwzięć: oprócz już wymienionych czytelnik znajdzie historię m.in. firmy Karola Wedla czy piwa polskich Habsburgów i Królewskiego. Lecz to nie wszystko bo jeszcze Błękitna Strzała, czyli WKD, mydło "Szary Jeleń", mleko w proszku i warszawski "drapacz chmur"! A także dzieje najstarszego polskiego banku spółdzielczego w Brodnicy, i ubezpieczeń - PZU. 

Małgorzata Dygas jest absolwentką Wydziału Filologii Polskiej i Słowiańskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Była wieloletnim sekretarzem redakcji, publicystką m.in "Przeglądu Technicznego", "Wiedzy i Życia", "Gazety Prawnej", "Gazety Ubezpieczeniowej", od 2004 r. jest dziennikarką "Gazety Bankowej", na łamach której od pięciu lat publikuje teksty przybliżające prekursorską przedsiębiorczość Polaków oraz obcokrajowców - przybyszów, którzy przysporzyli naszemu krajowi sławy, nowych technologii i dobrobytu. 

Z autorką książki rozmawiali Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

PR24/tb/ mat. prasowe

____________________ 

Data emisji: 07.04.2019

Godzina emisji: 23:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak