X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Ale musicale!", czyli "pierwsza książka na temat musicalu w języku polskim"

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2019 23:00
Musical ma już ponad 100 lat. Daniel Wyszogrodzki podsumował wiek tego gatunku filmowego w swojej książce "Ale musicale! Złote stulecie: 1918–2018".
Audio
  • 31.03.19 "Ale musicale!". Opowieść o wieku musicalu na świecie
Okładka książki Ale musicale Złote stulecie: 19182018
Okładka książki "Ale musicale! Złote stulecie: 1918–2018"Foto: mat. prasowe

Daniel Wyszogrodzki napisał książkę "Ale musicale! Złote stulecie: 1918–2018", która opowiada o musicalu i jego twórcach. Omówił tak ważne dzieła jak West Side Story, Jesus Christ Superstar, Hair czy Metro. Nie szczędził anegdot i ciekawostek dotyczących tej formy.

W audycji "Poczytnik" autor powiedział o tym, że "uznał, że nadszedł czas, aby powstała pierwsza książka na temat musicalu w języku polskim". - Brakowało tych informacji, które są dostępne, ale w języku angielskim i trzeba ich szukać - mówił.

Daniel Wyszogrodzki przybliżył tez korzenie tego gatunku. - Rok 1918 był znaczący dla rozwoju teatru muzycznego w Stanach Zjednoczonych. Zaczęli wracać żołnierze z Europy, co miało wpływ na całe społeczeństwo, a teatr muzyczny na te społeczne ruchy reagował - powiedział.

- Jako prekursora musicalu przypisałbym operetkę anglojęzyczną. Operetka tematycznie nie była w stanie przetrwać po przeniesieniu jej do Nowego Świata. Dla amerykańskiej publiczności problemy hrabiny na balu były dosyć odległą sprawą, graniczącą z science-fiction. Amerykanie, którzy są praktyczni, chcieli mieć widowiska o sobie - wskazał gość PR24.

Z autorem rozmawiali Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

PR24/msze, marginesy.com.pl

____________________ 

Data emisji: 31.03.2019

Godzina emisji: 22:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy musical na podstawie filmu to dobry pomysł?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2019 13:06
– Rywalizacja pomiędzy Broadwayem a Hollywood trwa już prawie sto lat – mówi gość audycji Daniel Wyszogrodzki, autor książki "Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018".
rozwiń zwiń