more_horiz

"Polscy himalaiści" - debiutancka książka Dariusza Jaronia

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 15:02
W styczniu miała miejsce premiera książki "Polscy himalaiści" przedstawiającej historię zdobywców Nanda Devi East. W Polskim Radiu 24 gościem był autor tej publikacji Dariusz Jaroń.
Audio
  • 27.01.19 "Polscy himalaiści” - książka Dariusza Jaronia
Okładka książki Polscy himalaiści
Okładka książki "Polscy himalaiści"Foto: mat. pras.

Przed rozpoczęciem II wojny światowej grupa wspinaczy polskich dokonała dużego wyczynu. W lipcu 1939 roku na szczyt Nanda Devi East dostali się Jakub Bujak i Janusz Klarner. Sukces polskiego himalaizmu niestety został okupiony ofiarami. Dwa tygodnie po wejściu na szczyt lawina pogrzebała żywcem pozostałych uczestników wyprawy: Adama Karpińskiego i Stefana Bernadzikiewicza.

- Historia koncepcji pomysłów na to jak ugryźć Himalaje była bardzo ambitna. Głównym pomysłodawcą, nazywanym często ojcem polskiego himalaizmu był Adam Karpiński, który już w latach 20. celował najwyżej jak się da, czyli w Everest. Miał nawet sponsora, który obiecał mu wsparcie finansowe i pomoc w realizacji celu. Później okazało się, że sponsor splajtował i z tej wyprawy nic nie wyszło. I tak by z niej nic nie wyszło, bo lata 20. to był czas kiedy na Everest mogły jeździć jedynie brytyjskie wyprawy. Brytyjczycy wzięli sobie za punkt honoru zdobycie tego szczytu na początek ekspansji himalajskiej  – powiedział w Polskim Radiu 24 Dariusz Jaroń.

Jak zaznaczył, z racji "ówczesnych układów politycznych i geograficznych" Polacy nie mieli najmniejszych szans na zgodę na wyjazd na Everest. - 10 lat później Adam Karpiński wrócił z kolejnym pomysłem, równie śmiałym. Tym razem było to K2. Przez te lata zmieniło się postrzeganie Karpińskiego i w ogóle samej idei zmierzenia się z himalajskimi kolosami. Mianowicie w środowisku było coraz więcej entuzjastów takiego rozwiązania i ludzi, którzy wierzyli w to, żeby w te góry pojechać i osiągnąć w nich sukces. Rozpoczęły się starania – także na drodze dyplomatycznej – żeby zorganizować wyprawę. Pierwotnie celowano w K2, ale wariantem rezerwowym była Nanda Devi East – podkreślił gość PR24.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzami programu byli Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert.

Polskie Radio 24/bartos

--------------------------

Data emisji: 27.01.2019

Godzina emisji: 22.06

Zobacz więcej na temat: Himalaje książki
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polak wyruszy tej zimy na K2. Paweł Dunaj wesprze wyprawę Alexa Txikona

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 12:05
W najbliższej zimowej wyprawie na K2 organizowanej przez Alexa Txikona weźmie udział Polak - Paweł Dunaj. Bask zaprosił też do zespołu Marka Klonowskiego. - Mam nadzieję, że znajdzie jeszcze pieniądze i da radę do nas dołączyć - mówi w rozmowie z RMF FM Bask. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dunaj i Klonowski wyruszyli na zimowy podbój K2. Polacy wesprą wyprawę Alexa Txikona

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 20:59
Paweł Dunaj i Marek Klonowski zorganizowali finanse oraz sprzęt i wezmą udział w zimowej wyprawie na K2, której liderem jest Bask Alex Txikon. Polacy są w drodze do Pakistanu. 
rozwiń zwiń