more_horiz

"Pan od poezji". Joanna Siedlecka o Zbigniewie Herbercie

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2019 12:25
Nowe, rozszerzone wydanie "Pana od poezji" to reporterska biografia Zbigniewa Herberta. Kopalnia nieznanych materiałów, która łamie stereotyp postrzegania poety. - W nowym wydaniu jest sześć dodatkowych rozdziałów i wiele nowych fotografii uzyskanych od moich rozmówców. Są to cymelia - mówiła w Polskim Radiu 24 autorka książki, Joanna Siedlecka.
Audio
Pan od poezji. O Zbigniewie Herbercie
"Pan od poezji. O Zbigniewie Herbercie" Foto: mat.promocyjne

Joanna Siedlecka specjalizuje się w biografiach pisarzy. Zebrała rozproszoną wiedzę o Zbigniewie Herbercie, dotarła do nieznanych faktów z jego życia, a inne starała się weryfikować. Spróbowała także podważyć niektóre informacje dotyczące lat młodzieńczych, które Herbert często sam ogłaszał.

Przejrzała nawet materiały zgromadzone w IPN na temat poety. - Byłam zdumiona, że Służba Bezpieczeństwa interesowała się również literackim noblem. Nie tylko ze względu na Herberta, lansowała również "swoich" m.in. Iwaszkiewicza i Andrzejewskiego. Herbert był nominowany z Zachodu, trwała zimna wojna, podobnie było z Gombrowiczem. Służba Bezpieczeństwa próbowała podstawić im nogę - tłumaczyła autorka książki.

Pierwsze wydanie książki było nominowane w 2003 r. do dwóch najważniejszych literackich laurów: Nagrody Nike i Nagrody im. Józefa Mackiewicza.

Więcej w nagraniu.

Audycję "Poczytnik" prowadzili Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert.

Data emisji: 23.12

Godzina emisji: 22.06

PR24

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zbigniew Herbert - optymista, który kochał życie

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 12:36
- Kiedy się pisze o Herbercie, uderza się we wzniosłe tony, on tego bardzo nie lubił. Był człowiekiem pełnym humoru i ironii. Kochał życie – powiedziała w Polskim Radiu 24 Joanna Siedlecka, pisarka i dziennikarka.
rozwiń zwiń