X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Książka "Kossakowie. Biały mazur". Szlakiem po niezwykłych losach rodziny Kossaków

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 11:46
Nieznane i zaskakujące fakty dotyczące ziemiańskiej, a także artystycznej rodziny Kossaków. Pod koniec października na polskim rynku czytelniczym ukazała się książka "Kossakowie. Biały mazur". Czego jeszcze o nich nie wiemy? Jakie tajemnice skrywają ich domy? Gościem audycji "Poczytnik" była Joanna Jurgała-Jureczka, autorka książki.
Audio
  • 16.12.18 Joanna Jurgała-Jureczka: „Szczegóły z życia członków rodziny Kossaków okazał się fascynujące (…)”.
Okładka książki Kossakowie. Biały mazur
Okładka książki „Kossakowie. Biały mazur”Foto: Zysk i S-ka Wydawnictwo

Przygoda z rodem Kossaków rozpoczęła się dla Joanny Jurgała-Jureczki przypadkowo. Podkreśliła, że najpiękniejsze rzeczy często zaczynają się właśnie w ten sposób. Rozmówczyni Polskiego Radia 24 wspominała, że będąc dziennikarką wybrała się do Górek Wielkich, by zrobić materiał na temat muzeum Zofii Kossak.

– Nie wiedziałam o niej prawie nic. Miałam ogromne szczęście, bo poznałam jej córkę. Nie tylko udzieliła mi wywiadu, ale również zaproponowała, bym przyjechała właśnie do Górek Wielkich. W dniu, kiedy tam się pojawiłam, odnaleziono w budynku muzeum obraz Witkacego. Było to dla mnie niezwykle fascynujące. Zaczynałam dopytywać o to, w jaki sposób dzieło sztuki mogło znaleźć się w muzeum, czy może Witkiewicz był spokrewniony z Kossakami. Od tego właśnie wydarzenia rozpoczęła się moja przygoda z tym rodem, która trwa już prawie 25 lat – wyjaśniła pisarka.  

Joanna Jurgała-Jureczka zaznaczyła, że w ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie życiem prywatnym i twórczością artystyczną członków familii Kossaków. – Tak dobrego czasu, chociażby dla Zofii Kossak, jeszcze nie było. W kwietniu tego roku obchodziliśmy 50. rocznicę jej śmierci. Na jej grobie pojawił się nawet wieniec prezydencki i asysta wojskowa. Jeżdżę po całej Polsce, jestem zapraszana w różne miejsca, w których ludzie chcą o niej słuchać – dodała pisarka.  

Audycję "Poczytnik" prowadzili Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert.

mat. pras./Polskie Radio 24/db

---------------------------------

Data emisji: 16.12.2018

Godzina emisji: 22.06

Czytaj także

Wiesław Myśliwski. „Ucho igielne”

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 09:56
Rozważania nad ludzkim losem, pamięcią i historią, zagadkowością intymnych relacji, a przede wszystkim nad tajemnicą spotkania młodości i starości. Książka „Ucho igielne” to również rozprawa o tym, jak upływający czas odciska piętno na ludzkim doświadczaniu siebie i świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W jaki sposób polska literatura traktuje temat stanu wojennego?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 10:18
W przededniu 37. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w audycji "Poczytnik" rozmowa o tym, w jaki sposób wydarzenie to zostało ujęte w polskiej literaturze. – Od blisko 40 lat czekam na wielką powieść o stanie wojennym. Nie wiem czy się doczekam – wątpi dziennikarz Tomasz Zapert.
rozwiń zwiń