X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Poczytnik: O biografii Norwida pt. „Gladiator prawdy” Stanisława Falkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 06:01
Stanisław Falkowski, autor biografii Norwida pt. „Gladiator prawdy” dowodzi, że poeta poruszał tematy, które są aktualne również dziś. Jest to pierwsza w historii książka, która tłumaczy krok po kroku, co znaczą wybrane utwory poety i jakie myśli można uznać za najważniejsze idee całej jego twórczości. O biografii Norwida mówili w swojej audycji Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert.
Audio
  • 24.06.18 „Gladiator prawdy” Stanisława Falkowskiego
Cyprian Kamil Norwid
Cyprian Kamil NorwidFoto: Domena publiczna

Tomasz Zapert przyznał, że podziela pogląd autora książki, iż Norwida należy uznać za poetę naszych czasów. – Wiele zjawisk, które Norwid zwiastował ponad 150 lat temu ziściło się – powiedział dziennikarz. Zaznaczył, że w swoich wierszach poeta przewidział m.in. pęd za konsumpcjonizmem oraz tzw. „wyścig szczurów”.

Tomasz Zapert przypomniał, że Norwid kształcił się na malarza, a poezję traktował niejako hobbystycznie. - Co ciekawe, Falkowski odkrywa też nowe oblicze Norwida. Norwida jako prekursora komiksu – mówił Zapert, zastanawiając się, czy taka wszechstronność ostatecznie nie zaszkodziła artyście. – Być może niepotrzebnie się rozdrabniał, bo jednak bardziej przerwało to, co napisał piórem, niż naszkicował – zauważył Zapert.

Krzysztof Masłoń zwrócił uwagę, że Norwid był podziwiany w kręgach modernistów, którzy przyjmowali inne wartości, niż poeta. – Oni tworzyli taką apoteozę samobójstwa, co zupełnie nie zgadzało się z jego wiarą. Co więcej, on nawet sugerował, żeby dążyć do trudnego życia. Uważał, że człowiek winien nieść swój krzyż – mówił dziennikarz.

Krzysztof Masłoń podkreślił też, że dużą rolę w popularyzacji poezji Norwida odegrały piosenki w wykonaniu Czesława Niemena. – Nagrał całą masę utworów do wierszy Norwida. Do tego poety zachęcił go podobno Wojciech Młynarski – wspominał Masłoń.

Więcej w całej audycji.

Więcej audycji z cyklu "Poczytnik"

Audycję prowadzili Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert.

W programie wykorzystano fragment wiersza Norwida pt. Marionetki w wykonaniu Czesława Niemena. Utwór pochodzi z albumu „Niemen vol.2” wydanego w 1973 roku przez wydawnictwo Muza. 

___________________

Data emisji: 24.06.18

Godzina emisji: 22.06

Czytaj także

Niemen i Norwid - współodczuwanie poetów

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2014 21:45
Do śpiewania poezji namówił Czesława Niemena Wojciech Młynarski. W wierszach Norwida muzyk znalazł nie tylko podobne rozumienie świata, ale i bodziec, by samemu pisać teksty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czesław Niemen: przetrwałem dzięki polskości

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2014 08:24
– Szkoła była rosyjska. O języku białoruskim nie było mowy, a o polskim tym bardziej – wspominał artysta swoje dzieciństwo. Gdyby żył, 16 lutego obchodziłby 75. rocznicę urodzin. Natomiast 17 stycznia minęło dziesięć lat od jego śmierci. Miesiącowi, jaki łączy te daty, patronował w "Muzycznej Jedynce" Czesław Niemen, jeden z największych współczesnych polskich muzyków i kompozytorów.
rozwiń zwiń