more_horiz

"Gospodarka 24": czego spodziewać się po szczycie G20?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2018 11:02
W stolicy Argentyny, Buenos Aires, rozpoczął się szczyt grupy G20. Dziś spotkać się mają tam prezydenci USA i Chin. O nadziejach związanych ze szczytem i ewentualnych jego skutkach rozmawiali eksperci, goście programu "Gospodarka 24" w Polskim Radiu 24.
Audio
Przywódcy państw biorących udział w szczycie G20
Przywódcy państw biorących udział w szczycie G20 Foto: PAP/EPA/MICHAEL KLIMENTYEV / SPUTNIK /KREMLIN POOL / POOL

Marek Kłoczko, wiceprezes i dyrektor generalny Krajowej Izby Gospodarczej powiedział, że szczyty G20 nie są już platformą do wspólnego rozwiązywania spraw przez najlepiej rozwinięte kraje, ale stanowią już tylko pretekst do spotkań dwustronnych między głównymi przywódcami.

- Te szczyty odbywają się raczej siłą rozpędu, bo trudno mówić o konsensusie w jakiejkolwiek kwestii, nie tylko wojny handlowej, ale też np. spraw klimatycznych - dodał.

Europa w tle

Adam Ruciński, prezes BTFG zwrócił uwagę, że tak naprawdę najważniejszą kwestią, która będzie poruszona na szczycie, jest wojna handlowa USA-Chiny, a przywódcy innych państw bedą de facto pozostawać w cieniu.

- To nie jest szczyt, który ma doprowadzić do żadnego porozumienia. Świat się zmienił od momentu powstania grupy. Na przykład Donald Trump nie chce porozumienia, idzie z hasłem 'America first' - wskazywał ekspert. Jak dodał, wielu przywódców narzeka na kwestię wojny handlowej, ale będą bacznie przyglądać się temu, co zrobią USA, bo oni też dostrzegają pewne minusy w handlowaniu z Chinami.

Szczyt G20 to tylko show?

Dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej mówił, że szczyt G20 jest "PR-owym show dla gawiedzi", a realna polityka, nie tylko związana z gospodarką, toczy się gdzieś w tle.

- To wszystko jest szcztuczne, nierzeczywiste. Trump to showman, który próbuje zrobić swoje przedstawienie. W tle gdzieś są rzeczywiste rozmowy, ale one nie odbywają się na tym szczycie - ocenił.

Gospodarzem audycji była Sylwia Zadrożna.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Polskie Radio 24, md

Zobacz więcej na temat: G20
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szczyt G20. Trump potrzebuje sukcesu dyplomatycznego?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2018 20:54
W Argentynie rozpoczął się szczyt G20 – spotkanie liderów największych światowych gospodarek. Odbędzie się m.in. rozmowa prezydentów USA i Chin. Na ten temat w Polskim Radiu 24 mówił Tomasz Zalewski, były korespondent PAP w Waszyngtonie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczyt G20 okazją do rozmów kuluarowych o postępowaniu wobec Rosji

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2018 08:59
Szczyt G20 w Argentynie oprócz oficjalnych rozmów, głównie na temat handlu, będzie też okazją do kuluarowych dyskusji o rosyjskim ataku na ukraińskie okręty w pobliżu Morza Azowskiego. W szczycie biorą udział przywódcy najpotężniejszych gospodarczo 19 państw oraz liderzy unijnych instytucji.
rozwiń zwiń