X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Gospodarcze podsumowanie tygodnia: sytuacja w PLL LOT i zniesienie ograniczeń importu wieprzowiny do USA

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2018 12:28
Ocena sytuacji w PLL LOT, zniesienie ograniczeń na import wieprzowiny z 16 polskich zakładów do USA - to najważniejsze tematy gospodarcze minionego tygodnia, o których rozmawiali goście audycji na antenie Polskiego Radia 24.
Audio
  • Na temat sytuacji w spółce PLL LOT - Sylwia Zadrożna rozmawiała na antenie Polskiego Radia 24 w "Gospodarczym podsumowaniu tygodnia" z Arturem Bartoszewiczem (SGH), Markiem Kłoczko (KIG), Andrzejem Halesiakiem (Bank Pekao SA); część I / Naczelna Redakcja Gospodarcza
  • W II części audycji goście rozmawiali m.in. na temat zniesienia ograniczeń w imporcie polskiej wieprzowiny do USA, wsparciu eksporterów i sytuacji we Włoszech
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Gośćmi Sylwii Zadrożnej w "gospodarczym podsumowaniu tygodnia" byli: Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej; Marek Kłoczko, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej; Andrzej Halesiak, ekonomista Banku Pekao SA.

Po ponad 7 godzinach negocjacji związkowcy z LOT zawiesili protest. Rzecznik spółki Adrian Kubicki powiedział, że spełniony został jeden z ważniejszych postulatów strajkujących. – Pracownicy mogą wrócić do pracy. Strajk został zawieszony, a wiec mamy płaszczyznę do tego, aby kontynuować rozmowy. 67 osób zwolnionych w miniony poniedziałek wraca do pracy – powiedział Kubicki.

A o powrocie do rozmów na początku przyszłego tygodnia poinformował tez mecenas Piotr Wujec, główny negocjator strony związkowej. – W celu kontynuowania negocjacji strony spotkają się rano w poniedziałek 29 października 2018 roku o godzinie 8.00 w siedzibie PLL LOT SA. Obecnie mamy deklaracje PLL LOT o powrocie do pracowników zwolniony z tytułu strajku – wyjaśnił Wujec.

Jak widać są pewne ustępstwa. Mimo wszystko szkoda, że trwało to aż długo, bo strajk to nie tylko straty finansowe, ale i wizerunkowe.

A jak sytuację w spółce oceniają goście Sylwii Zadrożnej na antenie Polskiego Radia 24 w gospodarczym podsumowaniu tygodnia?

Marek Kłoczko stwierdził, że gdyby faktycznie udało się zażegnać konflikt i wyciągnąć lekcję ma przyszłość to może nawet ta wysoka cena wizerunkowa i finansowa może wyjść na dobre.

- Cieszę się, że jest jakiś sygnał, który pokazuje, że ten konflikt można zakończyć. Oczywiście można, bo to jeszcze nie jest koniec – dodał. Jego zdaniem w tego typu konfliktach decydują niuanse, urażone ambicje i to są przyczyny subiektywnych ocen konfliktu. – Dobrze, że są negocjatorzy po obu stronach. Ważne żeby w przyszłości rozwiązywać konflikty na bieżąca i nie doprowadzać do eskalacji, bo rynek lotniczy rośnie bardzo dynamicznie i nasila się konkurencja między przewoźnikami. Zarządy spółek będą pod ogromna presja tej walki konkurencyjnej – dodał.

Andrzej Halesiak nie jest zwolennikiem całkowitej rezygnacji ze strajków. Paradoksalnie czasami to jest jedyne rozwiązanie, które zmusza do rozmów o bardzo ważnych kwestiach. – Nie chce twierdzić, że tak akurat jest w przypadku LOT-u - stwierdził.

Patrząc na polska gospodarkę - zdaniem Andrzeja Halesiaka - warto podkreślić, że obecnie mamy mało strajków. – Porównując Polskę do innych krajów to statystki godzin bez pracy z powodu strajku są niewielkie – zwrócił uwagę gość Polskiego Radia 24.

Artur Bartoszewicz uważa, że w dłuższej perspektywie tego typu wydarzenie może bardzo negatywnie wpłynąć na krajowego przewoźnika. – Niepewność lotu i możliwości przemieszczania się determinuje decyzje klientów. A konkurencja jest duża – dodał.

Jego zdaniem minęły też czasy, że pracodawca może wymuszać coś na pracownikach i albo menażer zrozumie ten mechanizm, albo zachowując się tak jakby nic się nie stało, będzie nadal wymuszać na pracownikach określone zachowania – podsumował.

W II części audycji goście rozmawiali m.in. na temat zniesienia ograniczeń w imporcie polskiej wieprzowiny do USA. Restrykcje nadal obowiązują dla trzech zakładów, dla 16 ograniczenia zostały zniesione. Amerykanie zakwestionowali mechanizm tak zwanej regionalizacji występującej w związku z ASF.

Ważnymi tematami minionego tygodnia było też: forum wsparcia dla polskiego biznesu zorganizowane przez PAiH; sytuacja gospodarcza we Włoszech.  

Naczelna Redakcja Gospodarcza, PR24, Sylwia Zadrożna, kw

Zobacz więcej na temat: LOT strajki USA import
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Związkowcy LOT zawiesili strajk do poniedziałku. Część rejsów dalej odwołana

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2018 10:01
Mimo, że związkowcy w LOT zawiesili strajk do poniedziałku, to w sobotę część rejsów nie odbędzie się – poinformował Konrad Majszyk z biura prasowego LOT. Wyjaśnił, że ze względu na problem ze skomplementowaniem załóg odwołano 7 z ponad 300 zaplanowanych na sobotę rejsów.
rozwiń zwiń