Kryzys polityczny i gospodarczy w Wenezueli. Komentarze

2019-01-27, 13:45

Kryzys polityczny i gospodarczy w Wenezueli. Komentarze
Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro. Foto: PAP/EPA/MIGUEL GUTIERREZ

Wenezuela znalazła się w dużym kryzysie politycznym i gospodarczym. Państwo ma dwóch prezydentów. Lider opozycji Juan Guaido ogłosił się tymczasową głową państwa. Pułkownik Jose Luis Silva, attaché ds. obrony Wenezueli powiedział, że nie uznaje już Nicolasa Maduro za prezydenta. Tę sytuację w Polskim Radiu 24 komentowali Magdalena Cedro (Dziennik Gazeta Prawna) i dr Marek Szopski (Uniwersytet Warszawski).  

Posłuchaj

27.01.19 Tydzień - Świat: Magdalena Cedro i Marek Szopski
+
Dodaj do playlisty

Po czterech latach rządów socjalistycznego przywódcy Nicolasa Maduro Wenezuela przeżywa głęboki kryzys gospodarczy. Brak żywności i dostępu do opieki zdrowotnej zmusił ponad 2 miliony mieszkańców do opuszczenia kraju. Juan Guaido próbuje obalić Nicolasa Maduro, który po kontrowersyjnych wyborach, został zaprzysiężony na drugą kadencję.

Pułkownik Jose Luis Silva, przemawiając w sobotę z biura w ambasadzie wenezuelskiej w Waszyngtonie powiedział, że nie uznaje już Nicolasa Maduro za prezydenta Wenezueli i popiera lidera opozycji Juana Guaido jako tymczasowego przywódcę. 

- Sytuacja w wenezuelskiej armii nie jest tak klarowna jak mogłoby się wydawać. Armia jest fundamentem reżimu socjalistycznego, ustanowionego przez poprzednika Nicolasa Maduro - Hugo Cháveza. Natomiast dziś sytuacja jest skomplikowana. W sobotę oświadczenie wydał attaché ds. obrony Wenezueli, który poparł tymczasowego prezydenta Juana Guaido. Poza tym trzeba zwrócić również uwagę na rosnące niezadowolenie wśród niższych rangą wojskowych – powiedziała w Polskim Radiu 24 Magdalena Cedro.

Marek Szopski podkreślił natomiast, że Wenezuela jest przypadkiem kraju, który ze względu na swoje złoża ropy naftowej miał bardzo dobrą koniunkturę. - Jednak na swoim terytorium, nie ma nawet rafinerii ropy naftowej. To jest długotrwała bezmyślność. Tam są jedne z największych na świecie złóż. Wydawało się, że dobra koniunktura będzie bez końca, ale kiedy Amerykanie wprowadzili gaz łupkowy, cena spadła ze 150 dolarów za baryłkę do 50. Nagle okazało się, że wszystkie programy, które realizował Chávez, stały się niemożliwe do realizacji – zaznaczył.

Więcej tematów w całej audycji.

Rozmawiał Bogumił Husejnow.

Polskie Radio 24/bartos

-------------------------

Data emisji: 27.01.2019

Godzina emisji: 12.35

Polecane

Wróć do strony głównej