more_horiz

Publicyści: Bush senior był dobrym kontynuatorem polityki Reagana

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2018 13:39
W piątek wieczorem w wieku 94 lat zmarł były prezydent Stanów Zjednoczonych George H.W. Bush. Efekty jego prezydentury w Polskim Radiu 24 komentowali Zbigniew Parafianowicz (Dziennik Gazeta Prawna) i Jakub Mielnik (Wprost).  
Audio
  • 02.12.18 Tydzień-świat: Zbigniew Parafianowicz i Jakub Mielnik
George H. W. Bush
George H. W. BushFoto: PAP/EPA/KIMMO MÄNTYLÄ

George H.W. Bush był 41. prezydentem USA. Urząd sprawował w latach 1989 - 1993. Wcześniej, od 1981 do 1989 roku, był wiceprezydentem w administracji prezydenta Ronalda Reagana.

- To ciekawa postać. Trudno stwierdzić, żeby to był polityk formatu Roosevelta czy Kennedy’ego albo Reagana. To nie był wizjoner. Był to człowiek establishmentu, technokrata – chociaż o bardzo rozbudowanym prywatnym i politycznym życiorysie. Przydarzyła mu się prezydentura, bo był kontynuatorem polityki Ronalda Reagana, u którego był wiceprezydentem. Sprawdził się. Poradził sobie w momencie przełomu – kiedy walił się mur berliński i kiedy rozpadał się komunizm – powiedział Jakub Mielnik.

- Bush potrafił być dobrym kontynuatorem programu gospodarczego Reagana i zarządzać finiszem wyścigu zbrojeń ze Związkiem Radzieckim, a później – masą upadłościową bloku wschodniego. Paradoksem jest to, że Bush nie zdobył drugiej kadencji prezydenckiej. Ale i operacja w Zatoce Perskiej, i zarządzanie tą masą upadłościową bloku wschodniego były wielkimi sukcesami – podkreślił Zbigniew Parafianowicz.

Więcej tematów w całej audycji.

Rozmawiał Michał Żakowski.

Polskie Radio 24/bartos

----------------------

Data emisji: 02.12.2018

Godzina emisji: 12.35

Zobacz więcej na temat: George Bush Stany Zjednoczone
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Amerykanista: śmierć George'a H.W. Busha kończy pewną epokę

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2018 08:51
W wieku 94 lat zmarł były prezydent Stanów Zjednoczonych George H.W. Bush. - Ta śmierć kończy symbolicznie epokę ludzi, którzy żyli i służyli ojczyźnie w czasie II wojny światowej. Odchodzi pewne pokolenie, zamyka się epoka - mówił w Polskim Radiu 24 amerykanista Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego. Naszym gościem był też prof. Tomasz Żyro, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. 
rozwiń zwiń