more_horiz

Jakub Mielnik: unijny negocjator wycisnął z Wlk. Brytanii ostatnie soki

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2018 13:41
Liderzy państw Unii Europjskiej na szczycie w Brukseli zatwierdzili porozumienie dotyczące wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Wydarzenia te na antenie Polskiego Radia 24 komentował Jakub Mielnik z tygodnika "Wprost".
Audio
  • 25.11.18 Tydzień-Świat. Jakub Mielnik (Wprost) o zatwierdzeniu umowy brexitowej
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: lazyllama/Shutterstock.com

Do umowy dołączona jest deklaracja polityczna dotycząca przyszłych unijno-brytyjskich relacji handlowych. Są jednak wątpliwości, czy porozumienie ratyfikuje brytyjski parlament. Umowa brexitowa liczy 585 stron i określa szczegółowo warunki wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. Z punktu widzenia interesów Polski kluczowe są dwa zapisy - o zagwarantowaniu praw Europejczyków, w tym naszych rodaków na Wyspach Brytyjskich, oraz zobowiązanie władz w Londynie, że mimo Brexitu, będą wpłacać składki do obecnego, unijnego budżetu, którego Polska jest największym beneficjentem. Natomiast najtrudniejsze negocjacje dotyczyły zapisów, które mają zagwarantować, że po Brexicie, nie zostaną wprowadzone uciążliwe kontrole na granicy irlandzkiej. Teraz umowa brexitowa musi być ratyfikowana w krajach członkowskich i przez Parlament Europejski.

Czytaj więcej
rada europejska 2511 free 1200.jpg
Przywódcy 27 krajów zatwierdzili na szczycie umowę brexitową

- Unijny negocjator Michel Barnier wycisnął z Wielkiej Brytanii ostatnie soki. Jest to niewątpliwy sukces Europy i niewątpliwa porażka Theresy May, głównie na jej rodzimym podwórku - stwierdził Jakub Mielnik. Dziennikarz przypomniał, że opozycja nie ogranicza się tylko i wyłącznie do pozarządowych ugrupowań. - Ona ma też potężnych przeciwników w łonie własnej partii i własnej koalicji. Trzeba pamiętać, że premier Wilkiej Brytanii zarządza krajem za pomocą mniejszościowego rządu, w którym języczkiem uwagi jest partia irlandzkich unionistów, którzy planu rozwodu z UE w aktualnej formie nie poprą - stwierdził gość programu.

Jakub Mielnik Unijny negocjator Michel Barnier wycisnął z Wielkiej Brytanii ostatnie soki. Jest to niewątpliwy sukces Europy i niewątpliwa porażka Theresy May

O ile ratyfikacja porozumienia brexitowego w 27 państwach i europarlamencie nie powinna być problemem, o tyle ratyfikacja w parlamencie brytyjskim stoi pod dużym znakiem zapytania. Wielu brytyjskich posłów krytykuje bowiem porozumienie uważając, że godzi ono w interesy Wielkiej Brytanii.

Więcej w całej audycji. 

Gospodarzem programu był Michał Żakowski

Polskie Radio 24/IAR

-------------------------

Data emisji: 25.11.18

Godzina emisji: 12.35

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Apel premier May do Brytyjczyków o poparcie Brexitu. Porozumienie może być odrzucone przez parlament

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2018 06:48
Premier Wielkiej Brytanii Theresa May w opublikowanym w nocy z soboty na niedzielę liście otwartym do Brytyjczyków zaapelowała o poparcie dla wynegocjowanego porozumienia z UE w sprawie Brexitu. List publikują niedzielne wydania czołowych brytyjskich czasopism. 
rozwiń zwiń