X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Irlandczycy zagłosowali w referendum ws. aborcji

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2018 13:09
W sobotę, 26 maja, mają zostać podane oficjalne wyniki referendum w sprawie prawa aborcyjnego w Irlandii. Ogłoszenie rezultatu spodziewane jest wieczorem. Z sondażu zrealizowanego dla „Irish Times'a” wynika, że 68 proc. Irlandczyków opowiedziało się w referendum za zmianami, a 32 proc. było przeciw. Rozmawiali o tym w audycji Tydzień – Świat Michał Potocki (Dziennik Gazeta Prawna) i dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu).
Audio
  • 26.05.18 Michał Potocki i dr Agnieszka Bryc o referendum w Irlandii ws. aborcji.
Znaki informacyjne nawołujące do głosowania w referendum
Znaki informacyjne nawołujące do głosowania w referendumFoto: PAP/EPA

Opublikowane w piątek wieczorem dwa sondaże exit poll wskazują, że uczestnicy referendum zagłosowali za wykreśleniem z konstytucji poprawki mówiącej, że „prawo do życia nienarodzonego” jest równe prawu do życia matki.

Jak podkreślił Michał Potocki, jest to „duża i szybka zmiana”. - W ciągu jednego pokolenia Irlandczycy przeszli drogę od referendum, w którym 2/3 opowiedziało się za ostrym prawodawstwem antyaborcyjnym do sytuacji, w której prawie 2/3 Irlandczyków opowiedziało się za zmianami – zauważył.

- To pokazuje proces, który zachodzi w Europie Zachodniej, proces  laicyzacji społeczeństwa i utraty wpływu kościoła. W Irlandii wpłynęły na to też skandale, które wybuchały wokół kościoła w ostatnich dekadach – wyjaśnił.

Obecnie w Irlandii obowiązuje pełna ochrona życia ludzkiego od poczęcia. Aborcja jest nielegalna, chyba że lekarze stwierdzą zagrożenie życia matki. Wówczas do przerwania ciąży wymagana jest zgoda dwóch lekarzy.

Ósma poprawka do konstytucji republiki, opracowana w 1983 roku, stanowi, że „państwo uznaje prawo do życia nienarodzonych i równoważne prawo do życia matki”. Część organizacji i działaczy chce usunięcia tej poprawki i zastąpienia jej formułą mówiącą, że parlament ureguluje te kwestie. Sprzeciwiają się temu między innymi Kościół katolicki i organizacje obrońców życia ludzkiego.

W audycji mowa była także m.in. o relacjach Stanów Zjednoczonych z Koreą Północną, planowanym spotkaniu Emmanuela Macrona z Władimirem Putinem i nowym premierze Włoch.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Michał Żakowski.

Polskie Radio 24/pr

____________________

Data emisji: 26.05.18

Godzina emisji: 11:37

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dyskusja o aborcji w Parlamencie Europejskim i Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2016 18:29
Sprawa przestrzegania praw kobiet w Polsce stałą się tematem obrad Parlamentu Europejskiego. Dyskutowali o tym w Debacie Dnia Jakub Jałowiczor (Gość Niedzielny) i Adam Ostolski (Krytyka Polityczna).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konfrontacje Idei: Spór wokół aborcji

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2016 10:15
Ostatnie tygodnie to czas gorącego sporu pomiędzy przeciwnikami a zwolennikami zmian w przepisach aborcyjnych. W Konfrontacjach Idei na antenie Polskiego Radia 24 o prawnych i etycznych aspektach ochrony życia rozmawiali prof. Jacek Hołówka, etyk z Uniwersytetu Warszawskiego i Marek Jurek, europoseł, prezes Prawicy RP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wróżenie z Faktów: przyszłość sporu wokół aborcji

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2016 19:45
Gdy wydawało się, że sejmowa batalia dotycząca obywatelskich projektów zmian w ustawie o ochronie życia ucichła, wywiad z prezesem PiS – Jarosławem Kaczyńskim – na nowo rozbudził emocje wśród części społeczeństwa. W audycji Wróżenie z Faktów o przyszłości sporu wokół aborcji rozmawiali publicyści – Rafał Ziemkiewicz i Aleksandra Jakubowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy nie chcą zmian w prawie dotyczącym aborcji

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2017 17:05
W najnowszym sondażu Polskiego Radia 24 zapytaliśmy Polaków o stosunek do obecnie obowiązującego prawa dotyczącego aborcji. Najwięcej respondentów – 42 procent – ocenia, że ustawodawstwo w tym zakresie powinno pozostać niezmienione. W Gorącym Temacie komentarz Tomasza Krzyżaka z Rzeczpospolitej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aborcja a wolność człowieka

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2018 20:33
W kilkudziesięciu polskich miastach odbyły się dziś protesty pod hasłem "Czarna środa" ws. zmian przepisów dot. aborcji. Akcjom towarzyszyły kontrmanifestacje zorganizowane przez środowiska pro-life, których uczestnicy opowiadają się za zaostrzeniem obowiązujących przepisów i zakazem przerwania ciąży ze względu na ciężkie wady płodu. O sporze wokół aborcji, a także pojęciu wolności i godności, rozmawiali w audycji W Gruncie Rzeczy Kaja Godek (Fundacja Życie i Rodzina) i publicysta, Tomasz Wiścicki.
rozwiń zwiń