X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Karol Karski: TSUE daje się wplątywać w spory polityczne

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2021 18:47
- TSUE, podobnie jak każda instytucja unijna związana jest art. 5 traktatu Unii Europejskiej, formułującym zasadę przyznania, to co nie jest wprost określone w traktacie dla jakiejkolwiek instytucji UE, nie należy do jej kompetencji - mówił w Polskim Radiu 24 Prof. Karol Karski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości odnosząc się do decyzji TSUE w sprawie kopalni w Turowie. 
Karol Karski
Karol KarskiFoto: PR24

W poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tysięcy euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

Kazimierz Kik 1200.jpg
"Gra centrali związana z wyborami". Prof. Kazimierz Kik o stanowisku Czech w konflikcie ws. Turowa

Prof. Karol Karski komentował spory wokół decyzji w sprawie kopalni w Turowie i stanowisko opozycji w tej sprawie. - Niektórzy mają wiernopoddańczy stosunek do Instytucji unijnych, jakby zawsze się spodziewali, że zawsze muszą być komuś podporządkowani (…) TSUE czy UE to są po prostu instytucje międzynarodowe, Polska swego czasu uznała za właściwe, aby za ich pośrednictwem utrzymywać pewne aspekty relacji międzynarodowych, raz mają one charakter pozytywny, raz negatywny - stwierdził.

- Zawsze trzeba szukać pozytywnych rozwiązań, iść do przodu i starać się, aby państwo polskie poprzez uczestnictwo w takich strukturach zyskiwało - dodał europoseł.

Jak stwierdził gość audycji decyzja TSUE wykraczam poza traktaty unijne. - Bardzo bym chciał, aby TSUE budował swój autorytet, ale niestety w tej chwili ma on słabszy okres funkcjonowania. Daje się wplątywać w spory polityczne, przekracza swoje kompetencje, w sposób dyskryminacyjny traktuje niektóre państwa członkowskie - komentował.

Posłuchaj
21:25 PR24_mp3 2021_09_26-17-35-46.mp3 Prof. Karol Karski o decyzjach TSUE (Polskie Radio 24 / Przekładaniec Jachowicza)

- TSUE ma prawo wydać zabezpieczenie w trakcie prowadzonego postępowania, tak stanowi traktat o funkcjonowaniu UE, ale nie ma prawa na tym etapie nakładać za niewykonanie takiego zabezpieczenia żadnych kar finansowych. Może to uczynić jedynie w przypadku niewykonywania wyroku finalnego, do którego dochodzi po dosyć długotrwałej procedurze, która uprawdopodabnia to, że wszystko będzie prawidłowo rozważone i orzeczone - przypominał prof. Karol Karski.

Czytaj także: 

Wniosek o wstrzymanie wydobycia węgla w Turowie do Komisji Europejskiej i do TSUE złożyły Czechy. Według strony czeskiej wydobycie w Turowie negatywnie wpływa na środowisko terenów leżących po czeskiej stronie granicy. W maju TSUE przychylił się do wniosku Czechów i nakazał wstrzymanie wydobycia do momentu wydania orzeczenia.

* * *

Audycja: Przekładaniec Jachowicza

Prowadzi: Jerzy Jachowicz

Gość: prof. Karol Karski

Data emisji: 26.09.2021

Godzina emisji: 17.35

PR24/ka

Czytaj także

Agaton Koziński: nie można zamknąć kopalni Turów, to kwestia bezpieczeństwa energetycznego

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 19:13
- Polski rząd nie może zamknąć kopalni w Turowie, bo załamie się bilans energetyczny w regionie, nie będzie produkcji prądu. Jest to kwestia bezpieczeństwa energetycznego - powiedział w Polskim Radiu 24 Agaton Koziński ("Wszystko Co Najważniejsze"). Gośćmi audycji byli także Adam Buła (Agencja Informacyjna Polska Press) i Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska").
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Jan Majchrowski: TSUE znalazł się na granicy śmieszności

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2021 16:47
- W tym momencie TSUE staje się nie tyle mało potrzebny, ile groźny, uruchamia pewne mechanizmy, które nie realizują idei Unii Europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Majchrowski, sędzia SN Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, komentując decyzje TSUE ws. Turowa.
rozwiń zwiń