X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Wysocki: Stalin miał świadomość, że nie będzie mógł prowadzić wojny na dwa odległe fronty

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2021 18:30
-  W momencie, gdy Józef Stalin wydał dyrektywę do rozpoczęcia działań przeciwko Polsce, wtedy równocześnie został zawarty rozejm z Japończykami - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wiesław Wysocki, historyk z UKSW w Warszawie. 
Prof. Wiesław Wysocki
Prof. Wiesław WysockiFoto: PR24/JW

Gość PR24 mówił o 82 rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę, która przypadnie 17 września. Pięć dni wcześniej, 12 września Józef Stalin przystąpił do realizacji Paktu Ribbentrop-Mołotow. W Abbeville na północy Francji doszło do spotkania premierów Francji i Wielkiej Brytanii, które zaważyło na dalszym biegu II wojny światowej. Rozmowy te stały w sprzeczności z działaniami z pierwszych dni września, które wskazywały, że pomoc dla Polski nadejdzie szybko.

- Józef Stalin mając swoich agentów w gabinetach zachodnich przywódców wiedział, że konfliktu nie będzie stąd też wydał rozkaz przygotowania do działań nie czekając na formalny rozpad państwa polskiego. Propagandowo mówił, że rząd polski uciekł chociaż dopiero pod wpływem napaści sowieckiej podjęto decyzję o opuszczeniu kraju - przypomniał historyk.

dobrydomański1200.jpg
Prof. Domański o Campusie Polska Przyszłości: impreza skierowana do elektoratu PO

Rozejm z Japończykami

Decyzja podjęta 12 września 1939 przez Najwyższą Radę Wojenną o niepodejmowaniu generalnej ofensywy lądowej na froncie zachodnim i działań powietrznych RAF nad Niemcami była złamaniem zobowiązań wynikających z umów sojuszniczych, konwencji wojskowej do sojuszu polsko-francuskiego zobowiązującej sojusznika do ofensywy w ciągu piętnastu dni od ogłoszenia mobilizacji i układu polsko-brytyjskiego z 25 sierpnia 1939 roku. Było to ponadto sprzeczne z deklaracjami złożonymi przez Francuzów i Brytyjczyków polskiemu ministrowi spraw wojskowych Tadeuszowi Kasprzyckiemu podczas misji do Londynu i Paryża wiosną 1939.

- Zdawano sobie sprawę z tego, że z dwiema potęgami Polska nie jest w stanie walczyć. W momencie natomiast gdy Józef Stalin wydał dyrektywę do rozpoczęcia działań przeciwko Polsce, został zawarty rozejm z Japończykami, którzy przekonali się iż Rosję trudno będzie pokonać. Stalin natomiast miał świadomość, że nie będzie mógł prowadzić wojny na dwa tak odległe fronty - podkreślił historyk

Gościem audycji Jerzego Jachowicza w pierwszej jej części był prof. Henryk Domański z PAN. Zapraszamy do wysłuchania.

Posłuchaj
19:39 PR24_mp3 2021_09_12-17-08-10.mp3 Prof. H. Domański, komentarz do bieżącej sytuacji ("Przekładaniec Jachowicza")


Posłuchaj
20:55 PR24_mp3 2021_09_12-17-35-00.mp3 Prof. W. Wysocki o agresji radzieckiej na Polskę ("Przekładaniec Jachowicza")

***

Audycja: "Przekładaniec Jachowicza"

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Gość: prof. Wiesław Wysocki (historyk, UKSW)

Data emisji: 12.09.2021

Godzina: 17:35

Czytaj także

81. rocznica agresji sowieckiej na Polskę. Historyk: 1 i 17 września 1939 r. są równorzędne

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2020 07:43
- 1 i 17 września 1939 r. są równorzędne. Nie można wytłumaczyć tych dat bez 23 sierpnia, a więc paktu Hitler-Stalin przeciwko Polsce i innym krajom. Wtedy podzielono strefy wpływów i zdecydowano o agresji na Polskę - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Wiesław Wysocki, historyk z UKSW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Kurtyka: na arenie międzynarodowej historia Polski jest niewygodna dla narracji innych krajów

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 12:14
- Polska historia na arenie międzynarodowej jest szczególnie kontestowana, pomijana lub zapominana. Nasze wysiłki koncentrują się na tym, by ten trend odwrócić, albo przynajmniej zatrzymać - powiedział Paweł Kurtyka, prezes Fundacji im. Janusza Kurtyki.
rozwiń zwiń