X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Brak wykształcenia historycznego". Prof. Odziemkowski o publikacji "Newsweeka" nt. Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 18:58
- Świadczy to po prostu o tym, przepraszam, jeśli kogoś urażę, ale mówię to jako historyk, ktoś, kto studiował historię, że ktoś jest niewykształcony zupełnie historycznie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Janusz Odziemkowski (historyk). Gościem "Przekładańca Jachowicza" był również dr Karol Mazur (dyrektor edukacji Muzeum Powstania Warszawskiego). 
Muzeum Powstania Warszawskiego
Muzeum Powstania WarszawskiegoFoto: Shutterstock/Stanislaw Tokarski

W bieżącym numerze tygodnika "Newsweek" zamieszczono wywiad z prof. Andrzejem Leonem Sową, autorem pracy "Kto wydał wyrok na miasto. Plany operacyjne ZWZ-AK (1940-1944) i sposoby ich realizacji". Tekst zatytułowano "Powstanie Warszawskie. Dowódcy AK wydali wyrok na Warszawę".

Do tej publikacji odniósł się prof. Janusz Odziemkowski.    

- Wyrok na Warszawę wydał Hitler zanim jeszcze wybuchło powstanie. Warszawa miała zniknąć z powierzchni ziemi - przypomniał.   

Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

- Najpierw był plan ograniczenia Warszawy mniej więcej do 1/10 populacji i terytorium, stworzenia małego, prowincjonalnego miasta. Zamierzano zachować Starówkę, jako dowód niemieckości miasta i zrobić niemiecką dzielnicę. Kiedy okazało się, że nie jest to możliwe, Hitler wydał rozkaz zniszczenia Warszawy przy pierwszej nadarzającej się sposobności - opowiedział prof. Odziemkowski. 

Jak dodał historyk, jako Polacy mamy zwyczaj spoglądania na Warszawę i Powstanie Warszawskie jako jednostkowe wydarzenie. - Prawdopodobnie redaktorzy "Newsweeka" też tak na to spoglądają (ale nie jest to ich wina, bo większość nie-historyków tak spogląda) na to wydarzenie, które było niezwykle tragiczne dla Warszawy. Natomiast nie biorą pod uwagę znaczenia Warszawy jako punktu strategicznego dla każdej armii, która prowadzi działania wojenne w środkowej Polsce - zauważył. 

Posłuchaj
19:42 PR24_mp3 2021_08_01-17-08-26.mp3 Prof. Janusz Odziemkowski o publikacji "Newsweeka" nt. Powstania Warszawskiego ("Przekładaniec Jachowicza") 

Gościem drugiej części audycji Jerzego Jachowicza był także dr Karol Mazur (dyrektor edukacji Muzeum Powstania Warszawskiego), który mówił m.in. o roli i znaczeniu działalności Muzeum. 

Posłuchaj
16:20 PR24_mp3 2021_08_01-17-41-33.mp3 Dr Karol Mazur o zakresie działalności Muzeum Powstania Warszawskiego ("Przekładaniec Jachowicza")

Więcej w nagraniu. 

* * *

Audycja"Przekładaniec Jachowicza"

Prowadził: Jerzy Jachowicz

Goście: prof. Janusz Odziemkowski (historyk), dr Karol Mazur (dyrektor edukacji Muzeum Powstania Warszawskiego)

Data emisji: 1.08.2021

Godz. emisji: 17.08

kmp

***

Polskie Radio aktywnie włącza się w obchody w 77. rocznicę Powstania Warszawskiego. Wszystkie anteny publicznego nadawcy przygotowały szereg unikatowych materiałów, zawierających m.in. archiwalne nagrania oraz rozmowy z ekspertami i historykami. 1 sierpnia z radioodbiorników płynąć będą dźwięki powstańczych pieśni oraz wspomnienia tych, którzy w 1944 roku bohatersko walczyli o Warszawę i wolną Polskę.

Czytaj także

Jan Józef Kasprzyk: Powstanie Warszawskie powinno być wyrzutem sumienia Niemców i Rosjan, ale nie Polaków

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 15:44
- Nie wolno oceniać Powstania Warszawskiego w oderwaniu od realiów historycznych, od poczucia, jakie było w sercach i umysłach tamtego pokolenia - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niemcy w końcu doczekają się rachunku". Mularczyk o stratach poniesionych w Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 17:13
- Niemcy oprócz dobrych gestów, słów przeprosin, nie byli skłonni, ani skwapliwi do tego, aby cokolwiek współfinansować Polakom, z tytułu zniszczeń. Prędzej, czy później Niemcy doczekają się rachunku - powiedział w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Mularczyk, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń