X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Prokuratura i CBA działają sprawnie". Andrzej Dera o zatrzymaniu Romana Giertycha

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2020 18:45
- Roman Giertych w ostatnim czasie robił bardziej karierę polityczną niż prawniczą, stał się prawnikiem opozycji. Nie ma większej sprawy ludzi związanych z opozycją, w której by się nie pojawiał, zastanawiające jest to, jak teraz wszyscy go bronią - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Dera, minister w Kancelarii Prezydenta RP.
Andrzej Dera, minister w Kancelarii Prezydenta RP
Andrzej Dera, minister w Kancelarii Prezydenta RPFoto: PR24

Roman Giertych został zatrzymany przez CBA w czwartek. Adwokat zemdlał, gdy funkcjonariusze przeszukiwali jego dom i trafił na oddział neurochirurgii Szpitala Bródnowskiego. Tam - według prokuratury - miał on symulować utratę świadomości.

Antoni Macierewicz 1200.JPG
Macierewicz: słabość Giertycha przyszła w momencie najbardziej mu potrzebnym

Po otrzymaniu informacji, że nie ma przeszkód, by wykonać czynności z jego udziałem prokuratorzy postawili mu jednak zarzuty przywłaszczenia środków spółki Polnord, wyrządzenia spółce szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, a także prania brudnych pieniędzy. CBA w tej samej sprawie zatrzymało również znanego biznesmena Ryszarda K.

Andrzej Dera przypominał, że sprawa w związku z których zatrzymano m.in. Romana K. i Ryszarda Giertycha dotyczy lat 2010-2013, w czasie, gdy rządziła Platforma Obywatelska. - Mowa o działalności na szkodę spółki w wysokości ponad 90 mln złotych. To poważne zarzuty. Widzimy, że zarówno prokuratura, jak i CBA działają bardzo sprawnie za rządów Zjednoczonej Prawicy, w odróżnieniu od tego, co działo się za rządów PO - zauważył.

- Widać chaos i niepokój po stronie opozycji, sprawa jest poważna i dotyczy jednego z najbardziej wpływowych ludzi biznesu, pana Ryszarda K, to wielki problem dla opozycji - powiedział gość audycji.

Minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera dodał także, że pochodzenie majątku Romana Giertycha zbadają odpowiednie organy państwa. Jak podkreślił, jest to zadanie dla służb skarbowych.

Posłuchaj
20:59 _PR24_AAC 2020_10_18-17-06-02.mp3 18.10.2020 Andrzej Dera (Polskie Radio 24 / Przekładaniec Jachowicza)

Andrzej Dera odniósł się również do zarzutów o polityczność sprawy Romana Giertycha, które nazwał absurdalnymi. Jak powiedział, epidemia COVID-19 w Polsce jest na tyle poważnym zagadnieniem dla rządu i społeczeństwa, że zatrzymanie go przez Centralne Biuro Antykorupcyjne nie może być uznawane za temat zastępczy dla koronawirusa.

- Wszystko co dotyczy ludzi szeroko rozumianej opozycji miałoby być sprawą polityczną. To pokazuje absurd takich sformułowań. Tu rzecz poważnych zarzutów, szkody w spółce giełdowej, co nie przeszkadza mówić opozycji o sprawie politycznej. Każdy z nas może ocenić, w jaki sposób politycy i dziennikarze niektórych stacji się zachowują - podkreślał.

Czytaj także:

Prokuratura skierowała do sądu wnioski o areszt dla 5 z 12 zatrzymanych w sprawie wyprowadzenia 92 milionów złotych ze spółki Polnord. Wobec biznesmena Ryszarda K. śledczy chcą aresztu. Wobec Romana Giertycha zastosowano poręczenie majątkowe w wysokości 5 mln złotych, zakaz opuszczania kraju, dozór policji i zawieszenie w czynnościach adwokata. 

Zachęcamy do wysłuchania zapisu audycji.

* * *

Audycja: Przekładaniec Jachowicza 

Prowadzi: Jerzy Jachowicz

Gość: Andrzej Dera (Kancelaria Prezydenta)

Data emisji: 18.10.2020

Godzina emisji: 17.06

PR24/ka

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Nie byłaby możliwa bez koneksji politycznych i wsparcia ludzi służb". Dziennikarz o karierze Ryszarda K.

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 20:10
- W Prokomie, jak i w innych spółkach, przewijała się masa ludzi powiązanych ze służbami wojskowymi, byłych funkcjonariuszy SB i UOP. Ryszard K. dobierał współpracowników tak, by mieć nad sobą parasol ochronny - powiedział Krzysztof Wójcik, dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej i autor książki "Depresja miliardera".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zatrzymanie Romana Giertycha. Artur Wróblewski: służby muszą mieć bardzo silne dowody

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 11:34
- Jeśli służby prokuratora zdecydowały się na tak stanowcze działania wobec (Romana Giertycha), a wiadomo było, że media będą pisać, a media liberalne - że to jest męczennik - to znaczy, że muszą być bardzo silne dowody - mówił w Polskim Radiu 24 politolog z Uczelni Łazarskiego Artur Wróblewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Prawo jest równe dla wszystkich". Piotr Nisztor o zatrzymaniu Ryszarda K. i Romana Giertycha

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 18:34
- Gdyby nie nazwiska osób, sprawę zaliczyłbym do kategorii kabaretu. Mam nadzieję, ze nagranie z czynności w domu pana Romana Giertycha zostanie ujawnione i te opowieści o otruciu itp. zostaną całkowicie zmiażdżone. Ta historia to hucpa, nikt nie rozmawia o meritum sprawy, czyli o zarzutach. - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Nisztor, dziennikarz śledczy.
rozwiń zwiń