X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Janusz Kowalski: wielu sędziów chciałoby utrzymać stan "sędziokracji", a nie państwa prawa

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 18:35
- Sędziowie uważali do tej pory, jako specjalna arystokracja czy specjalna kasta sędziowska, bo każde z tych sformułowań jest niestety prawdziwe, że mogą podważać demokratyczny wybór Polaków czyli Sejmu i Senatu, władzy ustawodawczej, poprzez decyzje prawnicze, czyli np. wyroki Sądu Najwyższego - mówił w Polskim Radiu 24 Janusz Kowalski (Solidarna Polska).
Audio
  • Janusz Kowalski: postkomunizm myślenia wciąż jest żywy w wymiarze sprwiedliwości (Polskie Radio 24 / Przekładaniec Jachowicza)
Janusz Kowalski
Janusz KowalskiFoto: PR24/AK

Pod hasłem "Prawo do niezawisłości, prawo do Europy" stołecznymi ulicami przeszedł "Marsz Tysiąca Tóg". Demonstranci zebrali się przy Sądzie Najwyższym i w milczeniu przeszli pod Sejm. Na czele marszu, często w togach, szli przedstawiciele zawodów prawniczych.

duda2 1200 pap.jpg
"Marsz Tysiąca Tóg" Prezydent: najgorsza jest hipokryzja

Demonstracja została zorganizowana m.in. przez stowarzyszenia sędziowskie "Iustitia" i "Themis", stowarzyszenie prokuratorskie "Lex Super Omnia", stowarzyszenie adwokackie "Defensor Iuris" oraz inicjatywę "Wolne Sądy".

- W wymiarze sprawiedliwości trzeba jeszcze wiele zrobić, ponieważ postkomunizm myślenia wciąż jest żywy i wielu sędziów chciałoby utrzymać stan sędziokracji i państwa prawników, a nie państwa prawa. To co od czterech lat robi Zjednoczona Prawica reformująca wymiar sprawiedliwości i minister Ziobro, to zakończenie z pewnym postkomunistycznym sposobem myślenia. To czas zdekomunizowania sądów do końca - podkreślał gość audycji.

- W momencie, kiedy do pana Ministra Ziobry i jego rodziny, mafia wydała absolutnie bezprecedensową wojnę. Kiedy na wzór mafii włoskiej podejmuje się działania przeciwko najwyższym organom państwa, które wydały skuteczną wojnę ze światem przestępczości, to zamiast zjednoczyć się w obronie państwowości sędziowie zajmują się sami sobą. To znaczy że mamy wielki kryzys państwowości i mam nadzieję, że uda nam się jak najszybciej zakończyć reformę wymiaru sprawiedliwości - komentował sobotnie marsze poseł.

Na czele demonstracji - często w togach, a czasem z togami przewieszonymi przez ramię - szli przedstawiciele zawodów prawniczych. Pierwszy rząd trzymał dwa duże transparenty z hasłami przyświecającymi demonstracji: "Prawo do niezawisłości" i "Prawo do Europy". Wśród organizacji obywatelskich reprezentowane były: Akcja Demokracja, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Komitet Obrony Demokracji i Amnesty International.

Więcej w zapisie audycji.

*******

Audycja: Przekładaniec Jachowicza

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Goście:  Janusz Kowalski, Solidarna Polska

Data emisji: 12.01.2020

Godzina emisji: 17.06

PR24/ka

Czytaj także

Prof. Kazimierz Kik: "Marsz Tysiąca Tóg" to kolejny element walki politycznej

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 18:50
- Kolejne protesty środowisk sędziowskich to przede wszystkim ochrona pozycji, którą zapewniały im poprzedni rządy - ocenił w Polskim Radiu 24 dzisiejszy "Marsz Tysiąca Tóg" prof. Kazimierz Kik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Borowski: sędziowie mają być niezależni w orzecznictwie

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 11:30
- Jedyną władzą, która nie podlega żadnej ocenie i uzurpuje sobie prawo niepodlegania żadnej ocenie, jest władza sądownicza. Sędzia powoływany jest dożywotnio - mówił w Polskim Radiu 24 o "Marszu Tysiąca Tóg" Adam Borowski, publicysta, prezes Stowarzyszenia Wolnego Słowa.
rozwiń zwiń