X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Sami o sobie: jak ważną rolę odgrywa testament? Minął Międzynarodowy Tydzień Pisania Testamentów

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2018 21:14
O polskim prawie spadkowym i wpływie rzymskich wzorców dyskutowali w audycji "Sami o sobie" w Polskim Radiu 24 Olga Frączak (koalicja organizacji pozarządowych "Napisz Testament"), notariusz Tamara Żurakowska oraz dr Jakub Szczerbowski (prawnik, uniwersytet SWPS). 
Audio
  • 06.10.18: Olga Frączak z koalicji organizacji pozarządowych "Napisz Testament", notariusz Tamara Żurakowska oraz prawnik dr Jakub Szczerbowski (Sami o sobie)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Jakub Szczerbowski przyznał, że "nasze aktualne normy prawne pochodzą z prawa rzymskiego, jednak dotyka je szok kulturowy, gdyż rzymianie traktowali dziedziczenie jako wejście w miejsce na ziemi swojego poprzednika". - Czyli jeżeli umierał mój ojciec, to stawałem się moim ojcem. Dopiero z tym były związane te prawa i obowiązki dotyczące majątku. My natomiast interesujemy się poszczególnymi rzeczami majątku np. domem, samochodem - stwierdził gość audycji.

Tamara Żurakowska mówiła, że "dziś już trochę się w tym prawie pozmieniało". - Do niedawna nie można było przepisać np. tej konkretnej nieruchomości córce, zaś innej synowi, gdyż nieznany był wcześniej zapis windykacyjny. Obecnie tylko w testamencie sporządzonym przez notariusza można zapisać coś konkretnym osobom. Nie można postanowić, że przekazuję np. 100 tys. zł, tylko, że pieniądze znajdujące się na określonym rachunku bankowym są przedmiotem tego zapisu windykacyjnego - przyznała pani notariusz.

Olga Frączak z kolei powiedziała, że "zostawiając testament możemy przekazywać wartości, czyli budować go w taki sposób w jaki żyłem i jak chciałem żeby było po mojej śmierci". - W krajach europejskich powszechne jest zostawianie po śmierci pewnej kwoty dla organizacji charytatywnych, które wspierano całe życie. W Polsce wiele osób nawet nie wie, że jest taka możliwość. My do tego zachęcamy - powiedziała Frączak.

Więcej w całej audycji  i reportażu "Gdyby był testament" Katarzyny Błaszczyk

Gospodarzem programu był Paweł Wojewódka. 

Polskie Radio 24/dn

-------------------------------

Data emisji: 06.10.18

Godzina emisji: 20.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak