X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Pływająca camera obscura, kilkadziesiąt wystaw i warsztatów. Katarzyna Gębarowska o Vintage Photo Festival 2021

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 13:50
- W tym roku high lifem w przestrzeni miasta jest projekt Macieja Markowicza, który płynie do nas z Berlina, 500 km przez Odrę, Wartę skonstruowaną przez siebie barką, przekształconą na camerę obscura. Jest to taki pływający aparat fotograficzny - mówiła Katarzyna Gębarowska (dyrektorka Vintage Photo Festival). 
Atropa
"Atropa"Foto: fot. Sandro Miller z projektu „Atropa”

Vintage Photo Festival - to siódma edycja tego bydgoskiego wydarzenia, stworzonego z pasji do fotografii tradycyjnej i przekonania, że dawne techniki fotograficzne przeżywają dziś renesans. Festiwalowi przyświeca idea odkrywania fotografii analogowej na nowo. W Bydgoszczy zaplanowano kilkadziesiąt wystaw, warsztatów, pokazów filmowych, spotkań autorskich, koncertów.

Wśród gości amerykański fotograf Sandro Miller znanym z wyrazistych obrazów oraz bliskiej współpracy z aktorem Johnem Malkovichem, kolumbijska artystka Berta Ibanez oraz Chris Niedenthal. Na festiwalu po raz pierwszy będzie można zobaczyć wyjątkowe zdjęcia, przedstawiające księżniczkę Zanzibaru, sułtankę Sayyidę Salme, która przed I wojną światową mieszkała w Bydgoszczy.

Festiwal1200
"Okazja do poznania historii fotografii". Nina Giba w PR24 o festiwalu w Rybniku

Dlaczego w Bydgoszczy odbywa się festiwal? 

- Bydgoszcz ma bogate dziedzictwo kulturowe, jeśli chodzi o przemysł fotochemiczny, bo to tu w latach dwudziestych powstała bardzo słynna fabryka "Alfa", która później po wojnie przekształciła się w zakłady foto. Były to jedne z dwóch bliźniaczych zakładów w Polsce. Te bydgoskie produkowały papiery fotograficzne. Były to słynne papiery barytowe, na których większość z artystów polskich robiła swoje fotografie - opowiedziała Katarzyna Gębarowska.

Co wyróżnia wydarzenie? 

- Podczas każdej edycji staramy się zrobić jeden projekt, który jest w przestrzeni miasta. Kilka lat temu udało nam się zaprosić wspaniałego kolumbijskiego artystę, który z okazji Vintage Photo Festival zrobił w Bydgoszczy pierwszy w Europie mural w negatywie. Mural ten przedstawiał Jadwigę Szopiera - jedną z pionierek fotografii zawodowej w Bydgoszczy - odpowiedziała szefowa festiwalu.      

Posłuchaj
22:13 PR24_mp3 2021_09_07-22-05-58.mp3 Katarzyna Gębarowska o Vintage Photo Festival ("Głębia ostrości")

- W tym roku high lifem w przestrzeni miasta jest projekt Macieja Markowicza, który płynie do nas z Berlina, 500 km przez Odrę, Wartę skonstruowaną przez siebie barką, przekształconą na camerę obscura. Jest to taki pływający aparat fotograficzny. (...) Jest to coś niesamowitego, ponieważ wchodzi się do pudełka, które jest całkowicie ciemne i ogromne. Maciej płynie, natomiast świat za oknem wpada do tej barki do góry nogami i można go obserwować. W pewnym momencie artysta przyczepia papier fotograficzny, światłoczuły, na który pada obraz i w ten sposób rejestruje lekko zamazane, impresjonistyczne obrazy miast - powiedziała gość audycji.                    

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja"Głębia ostrości" 

Prowadziła: Iga Niewiadomska 

Gość: Katarzyna Gębarowska (dyrektorka Vintage Photo Festival)

Data emisji: 07.09.2021

Godz. emisji: 22.05

kmp

Czytaj także

"Zastanawiałam się nad jego intymnością". Marta Kiela-Czarnik o swoim nowym wydawnictwie

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 23:00
- Fotografia był bliska mi od samego dzieciństwa. Bardzo interesowało mnie oglądanie zdjęć i i ich robienie. Znalazłam gdzieś stary aparat mamy i robiłam nim zdjęcia, moje pierwsze - powiedziała w Polskim Radiu 24 Marta Kiela-Czarnik, fotograf.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Widz jest zachęcany do podróży wewnętrznej". Wojciech Wieteska o swojej wystawie Paradise 101

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 09:00
- To nie jest reportaż ani relacja z Japonii w takim sensie, jakim, być może, byśmy się spodziewali. Jeżeli jest to wystawa, w której można by mówić o podróży, to jest to podróż, w której widz jest zachęcany do podróży wewnętrznej - mówił w Polskim Radiu 24 fotograf Wojciech Wieteska. Gościem audycji była również Anna Diduch, kuratorka ekspozycji Paradise 101. 
rozwiń zwiń