X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Zaczynałem zupełnie od zera". Legendarny fotograf Harry Weinberg o początkach swojej kariery

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 12:30
- Gdy koledzy po szkole wracali do domu lub wychodzili na zabawy, ja uczyłem się optyki i robić odbitki. Często zostawałem w szkole, spałem tam, rano kubeł zimnej wody i do klasy na lekcje - wspominał na antenie Polskiego Radia 24 fotograf dokumentalista Harry Weinberg.
Impreza studencka w Klubie Stodoła, 1970  Harry Weinberg
Impreza studencka w Klubie Stodoła, 1970 © Harry WeinbergFoto: Fundacja Archeologia Fotografii

Gość Polskiego Radia 24 opowiedział w rozmowie z Igą Niewiadomską o wystawie "Karuzela", którą do 25 lipca można oglądać w Warszawie, oraz o początkach swojej pasji. - Fascynacja fotografią zaczęła się, gdy byłem jeszcze nastolatkiem - mówił.

Posłuchaj
23:31 _PR24_AAC 2021_06_22-22-05-51.mp3 "Zaczynałem zupełnie od zera". Legendarny fotograf Harry Weinberg o początkach swojej kariery (Głębia Ostrości)

- Po zakończeniu szkoły zostałem instruktorem fotografii w Pałacu Młodzieży - powiedział.

Brzezinska_portret.jpg
"Słowo »jedyne« od samego początku utkwiło mi w głowie". Monika Szewczyk-Wittek o swojej książce

Wystawy, reportaże, nagrody

Harry Weinberg edukację fotograficzną zaczynał w Technikum Fototechnicznym przy ul. Spokojnej w Warszawie, gdzie uczył się m.in. z Markiem Karewiczem i Zofią Nasierowską. Na początku lat 60. pracował jako asystent Edwarda Hartwiga. W 1965 roku objął stanowisko "fotoreportera w Polsce" – edycji Wschód.

Fotografował wydarzenia kulturalne (np. Piwnicę pod Baranami, Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, Klub Hybrydy) oraz tematy związane z nauką i edukacją. Jednym z bardziej znanych reportaży Weinberga z tego okresu był "Przyjedź, mamo, na przysięgę" (1969), za który dostał nagrodę na XIII Ogólnopolskim konkursie fotografii prasowej w 1971 roku.

Czytaj także:

W Warszawie do 25 lipca można oglądać w galerii przy ul. Chłodnej 20 wystawę "Karuzela" ze zdjęciami Harry’ego Weinberga z lat 1966–1973, Fundacja Archeologia Fotografii zajmuje się cyfrowym archiwum autora od 2020 roku.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

* * *

Audycja"Głębia ostrości" 

Prowadziła: Iga Niewiadomska 

Gość: Harry Weinberg (fotograf)

Data emisji: 22.06.2021

Godz. emisji: 22.06

ks

Czytaj także

Orły za 14-letni wysiłek. Rozdano Polskie Nagrody Filmowe

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 13:41
"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" oraz "Zabij to i wyjedź z tego miasta" – te dwa filmy zostały najbardziej docenione podczas gali rozdania Orłów. Prestiżowe nagrody branży filmowej wręczono 21 czerwca w Warszawie, na Torze Wyścigów Konnych Służewiec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najlepsi muzycy świata zagrają w Polsce. Rusza 23. Bielska Zadymka Jazzowa

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 05:25
Koncerty w wykonaniu gwiazd światowego jazzu i polskich artystów - tak zapowiada się LOTOS Jazz Festival 23. Bielska Zadymka Jazzowa. W ciągu pięciu dni i nocy, na trzech scenach plenerowych i w specjalnie postawionej hali namiotowej odbędzie się kilkanaście koncertów. Patronem imprezy jest Program 2 Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Budzi odrazę i złość". Jacek Liziniewicz o kontrowersyjnej wystawie "Waginy polskie"

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 12:10
- Sztuka, która nastawiona jest wyłącznie na wzbudzanie kontrowersji, to żadna sztuka - powiedział w Polskim Radiu 24 Jacek Liziniewicz ("Gazeta Polska"), komentując skandal na łódzkim Fotofestiwalu.
rozwiń zwiń