X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Słowo »jedyne« od samego początku utkwiło mi w głowie". Monika Szewczyk-Wittek o swojej książce

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 00:00
- W trakcie pracy nad książką i poszukiwania do niej bohaterek odbywałam rozmowy i to słowo "jedyne" od samego początku jakoś mocno utkwiło mi w głowie - powiedziała w audycji "Głębia ostrości" na antenie Polskiego Radia 24 Monika Szewczyk-Wittek, fotoedytorka i kuratorka, autorka książki "Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek".
Anna Maria Brzezińska, jedna z bohaterek książki Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek w redakcji dziennika Rzeczpospolita, połowa lat 90.
Anna Maria Brzezińska, jedna z bohaterek książki Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek w redakcji dziennika "Rzeczpospolita", połowa lat 90. Foto: Archiwum prywatne

We wtorek ukazała się książka autorstwa Moniki Szewczyk-Wittek zatytułowana "Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek". Książka niezwykle istotna z punktu widzenia historii fotografii. 

Glebia (1).jpg
"Zmiennokształtne". Bogdańska: to projekt, który zaprasza w świat filmu, magii

Bohaterki książki fotografowały w czasach PRL-u – w latach 70. i 80., okresie transformacji ustrojowej, ale także współcześnie. Często były jedynymi kobietami w męskich zespołach, czasem pracowały indywidualnie.

Bohaterki książki - Anna Beata Bohdziewicz, Anna Brzezińska, Iwona Burdzanowska, Joanna Helander, Marzena Hmielewicz, Anna Michalak-Pawłowska, Anna Musiałówna, Anna Pietuszko-Wdowińska, Agnieszka Sadowska, Maja Sokołowska - odsłaniły kulisy pracy fotoreporterskiej, tematy, które je pociągały, czasy, w których przyszło im żyć i pracować.

Posłuchaj
21:21 PR24_mp3 2021_06_15-22-07-08.mp3 Monika Szewczyk-Wittek o książce "Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek" ("Głębia ostrości")

- Są to postaci, które charakteryzują się bardzo indywidualnym stylem fotografowania. Zarówno z tych rozmów, jak i zebranych w książce fotografii, wyraźnie wynika, że są to bardzo różne osobowości, co też ma wpływ na to, jaką fotografię wykonują - mówiła o bohaterkach swojej książki Monika Szewczyk-Wittek.

Marzena Chmielewicz specjalizuje się w fotografii podróżniczej, przyrodniczej i outdoorowej.

Iwona Burdzanowska specjalizuje się w fotografii politycznej, ale też ulicznej. - To taka fotografka, która z aparatem się nie rozstaje po dziś dzień - powiedziała autorka.

Agnieszka Sadowska to fotografka pracująca głównie fotografiami pojedynczymi, wydarzeniowymi. - W rozmowie zdradza kulisy różnych śledztw i tematów społecznych, które podejmowała wspólnie z dziennikarzami - zachęcała na antenie PR24 Monika Szewczyk-Wittek.

Joanna Helander jest dokumentalistką, która mieszka w Szwecji, natomiast duża część jej materiałów była i jest realizowana w Polsce.

Anna Beata Bohdziewicz znana jest szerszej publiczności z długoterminowego projektu, który nazywa "Fotodziennik", który w przyszłym roku będzie obchodził czterdziestolecie. - To fotografie, które opatrzone są często sarkastycznym podpisem, które odnoszą się zarówno do spraw politycznych, wydarzeniowych, jak i do życia codziennego, społecznego, a także takiej prywatnej przestrzeni autorki, które opisują rzeczywistość od lat 80., 90. aż po czasy współczesne - opowiedziała.

Anna Pietruszko pracuje jako fotoedytorka, jest autorką fotografii wydarzeniowych. To ona dokumentowała obrady Okrągłego Stołu. Przez lata była związana z NSZZ "Solidarność" Regionem Mazowsze.

Anna Michalak-Pawłowska swoją przygodę z aparatem zaczęła, będąc nastolatką. Dokumentowała manifestacje i demonstracje na ulicach Warszawy. - Kiedyś została zatrzymana i pobita. To było dość trudne wydarzenie. To jest taka fotografka, która w pewnym momencie aparat odłożyła. Od końca lat 80. nie fotografuje - wyznaje autorka książki.

Anna Musiałówna, fotografka, która od lat zajmuje się tematami społecznymi.

Maja Sokołowska, fotografka, która specjalizuje się w fotografii sportowej. - To jest dla mnie odkrycie - wyznaje autorka książki.

Anna Brzezińska, znakomita fotografka przez lata dokumentująca wydarzenia polityczne między innymi dla dużej agencji AFP, a później dla dziennika Rzeczpospolita. Wieloletnia szefowa działu fotograficznego w tej gazecie, a następnie w Polskiej Agencji Prasowej.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja"Głębia ostrości" 

Prowadziła: Iga Niewiadomska 

Gość: Monika Szewczyk-Wittek (fotoedytorka i kuratorka, autorka książki "Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek")

Data emisji: 15.06.2021

Godz. emisji: 22.06

bf

Czytaj także

Fotograf: bardzo trudno przestać robić zdjęcia z lotu ptaka, to rodzaj nałogu

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2018 22:35
 - Trudno jest przestać fotografować z lotu ptaka. Jeżeli nie polecę i nie sfotografuję ziemi w miejscu, w którym jeszcze nie byłem to coś stracę - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Młodkowski, fotograf.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zygmunt Rytka: artysta intermedialny

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2018 10:35
W audycji "Głębia Ostrości” rozmowa o Zygmuncie Rytce, który poza fotografią posługiwał się również tworzeniem instalacji i projektów wideo. O twórczości zmarłego w tym roku artysty Iga Niewiadomska rozmawiała z Jolantą Rycerską, prezesem Związku Polskich Artystów Fotografików.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czuję to medium". Magda Hueckel o fotografii teatralnej

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 09:55
- Wielokrotnie słyszałam takie zdanie, że ktoś nie pamięta bezpośrednio scen z jakiegoś przedstawienia, ale pamięta moje fotografie, bo one są powielane, utrwalają się. To bardzo istotne, jak daną sztukę się fotografuje, co się zostawi potem widzom. Każdy to robi inaczej - mówiła w Polskim Radiu 24 Magda Hueckel, fotograf.
rozwiń zwiń