X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Zamienił swoje życie w jeden niekończący się performance". Wystawa Tomasza Machcińskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 23:33
- Przyszedł moment, że ta niezwykła postać wreszcie pojawi się w świadomości historyków sztuki, specjalistów lecz także publiczności - mówił Tomasz Gutkowski o bliskiej wystawie fotografa Tomasza Machcińskiego.
Tomasz Machciński. Tysiące twarzy, setki miraży, Centrum Manggha 2021
"Tomasz Machciński. Tysiące twarzy, setki miraży”, Centrum Manggha 2021Foto: Tomasz Machciński
Gomulicki_NEON NAZI_2021_30x30cm300dpi (1).jpg
Miesiąc Fotografii w Krakowie. Joanna Gorlach o tegorocznej ofercie festiwalu

Tomasz Machciński to fotograf, performer, twórca filmów wideo. Od 1966 roku realizuje swój wielki życiowy projekt – wciela się w rozmaite postacie i tworzy fotograficzne autoportrety, zbiór obejmuje obecnie ponad 22 tysiące zdjęć. Jego fotografie i filmy pokazywano m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, na festiwalu Les Rencontres de la Photographie w Arles oraz Whitechapel w Londynie, American Folk Art Museum w Nowym Jorku.

Posłuchaj
23:57 [PR24]PR24 (mp3) 25 maj 2021 22_06_10.mp3 Tomasz Gutkowski o twórczości Tomasza Machcińskiego (Polskie Radio 24/Głębia Ostrości)

"Wymyślał niesamowite kreacje"

Tomasz Gutkowski opowiadał, że mieszkanie fotografa jest "jednocześnie jego atelier" oraz miejscem, w którym "dzieją się niezwykłe rzeczy".

- Ponieważ jest artystą który zamienił swoje życie w jednak niekończący się performance był bardzo dobrze znany również mieszkańcom Kalisza. Często wychodził poza pokój, w którym tworzył i potrafił pokazać się publiczności przebrany, w niesamowitych kreacjach wymyślanych przez siebie - opowiadał Tomasz Gutkowski o rozpoznawalności Tomasza Machcińskiego na początku jego kariery.

Wystawa w Krakowie

Rozmówca wielokrotnie podkreślał swoje zafascynowanie twórczością fotografa, Wspominał o tym, jak wyjątkowe są jego dzieła i jak wielkie szczęście dało mu uczestnictwo w ich kolekcjonowaniu. - Od bardzo wczesnego etapu uczestniczyłem w opracowywaniu jego dorobku. Byłem nawet w kaliskim mieszkaniu, w którym osobiście wyciągałem rzeczy z tapczanu - wspominał na antenie Tomasz Gutkowski. 

Tomasz Machciński, którego ponad 700 prac zawiśnie w w Muzeum Sztuki i Techniki Japonskiej Manggha w Krakowie, to niezwykła postać w świecie fotografii. Wspomnianą wystawę będzie można oglądać od 28 maja do 5 września 2021 r. 

* * *

Audycja: "Głębia ostrości"

Prowadząca: Iga Niewiadomska

Gość: Tomasz Gutkowski 

Data emisji: 25.05.2021

Godzina emisji: 22.05

jb, PR24

Czytaj także

Karolina Jonderko o cyklu "Reborn" - nagrodzonym na World Press Photo 2021

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 11:29
- W 2012 roku obejrzałam film dokumentalny dotyczący tematu lalek przypominających do złudzenia niemowlęta. Absolutnie mnie to zafascynowało, jako forma terapii. W swoich cyklach poruszam bowiem zazwyczaj bardzo trudne tematy związane ze stratą, traumą i sposobami, poprzez które ludzie starają się radzić sobie z bólem - powiedziała Karolina Jonderko, fotograf.
rozwiń zwiń