X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Dostrzegał sytuacje nietuzinkowe". Arkadiusz Gola w PR24 wspomina Józefa Makala

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 00:01
- Zbiór różnych umiejętności i złożonych zalet charakteru spowodował, że Józef Makal dostrzegał w rzeczywistości sytuacje nietuzinkowe. Wiedział, kiedy zrobić zdjęcie, gdzie się ustawić, jak to zrobić, miał szereg różnych ciekawych sposobów fotografowania, łapania chwil - wspominał w Polskim Radiu 24 Józefa Makala Arkadiusz Gola, fotoreporter "Dziennika Zachodniego". 
Ulica w Katowicach, lata 60.
Ulica w Katowicach, lata 60. Foto: ARC DZ/ PR

W "Głębi Ostrości" wspomnienie Józefa Makala, fotoreportera "Dziennika Zachodniego", który od końca lat pięćdziesiątych fotografował najważniejsze wydarzenia na Śląsku i nie tylko. Zrobił zdjęcia m.in. Jana Kiepury, Jurija Gagarina, Fidela Castro czy Charlesa de Gaulle’a. Był nagradzany w konkursie World Press Photo. - Te zdjęcia inspirowały fotografów na Górnym Śląsku, a myślę, że także dalej - mówił w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Gola, fotoreporter "Dziennika Zachodniego".

forum-0429056719(1).jpg
Ryszard Horowitz. Fotograf przedmiotów nieistniejących

"Umiejętność łapania chwil"

- Zaczynając, próbując rozpocząć pracę w fotoreportażu, każdy z nas zwracał uwagę, kto już w tej prasie jest. Patrzyliśmy na to, jak pracowali nasi koledzy, uczyliśmy się od nich. Józef Makal w tej sztafecie fotoreporterów był postacią, którą inspirowało się i od której mogło uczyć się wielu fotografów, którzy pracowali z nim, lub po nim - dodał. - Zawsze fotografował dla siebie. Nigdy nie mówił, że jest w pracy, to była jego absolutna pasja. Nie spędził ani jednego dnia w pracy, choć siedział w redakcji od rana do późnych godzin wieczornych - podkreślił rozmówca Polskiego Radia 24. 

Czytaj także: 

Gość "Głębi Ostrości" ocenił, że Józef Makal "był postacią nietuzinkową, podobnie jak inni fotoreporterzy w tamtych czasach". - Żeby w latach 50., 60. i 70. pracować w prasie, w mediach, trzeba było posiadać - podobnie chyba, jak dzisiaj - specjalne umiejętności do tego potrzebne. Ten zbiór tych różnych umiejętności, ale i złożonych zalet charakteru spowodował, że Józef Makal dostrzegał w ówczesnej rzeczywistości sytuacje nietuzinkowe. Wiedział, kiedy zrobić zdjęcie, gdzie się ustawić, jak to zrobić. Miał szereg różnych ciekawych sposobów fotografowania, łapania chwil- wskazał Arkadiusz Gola.

Posłuchaj
22:23 GlebiaOstrosci [PR24]PR24 (mp3) 11 maj 2021 22_06_27.mp3 Arkadiusz Gola: Józef Makal zawsze fotografował dla siebie. Nigdy nie mówił, że jest w pracy, to była jego absolutna pasja ("Głębia ostrości"/ PR24)

Józef Makal zmarł 25 kwietnia 2021 r., przeżywszy 94 lata. W rozmowie więcej o biografii i niezwykłych zdjęciach z Górnego Śląska jego autorstwa. Zachęcamy do wysłuchania nagrania. 

***

Audycja: "Głębia ostrości"

Prowadzący: Iga Niewiadomska

Gość: Arkadiusz Gola (fotoreporter "Dziennika Zachodniego")

Data emisji: 11.05.2021

Godzina emisji: 22.06


mbl

Czytaj także

World Press Photo 2021. Polki wśród autorów najlepszych zdjęć prasowych

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 16:50
Są w miejscach wydarzeń ważnych dla świata oraz tam, gdzie można uchwycić ludzkie, osobiste dramaty. Prace najbardziej utalentowanych fotoreporterów zostały wyróżnione podczas gali World Press Photo 2021. Jakie znaczenie ma nagroda? Czy odbiorcy doceniają wyróżnione prace?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karolina Jonderko o cyklu "Reborn" - nagrodzonym na World Press Photo 2021

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 11:29
- W 2012 roku obejrzałam film dokumentalny dotyczący tematu lalek przypominających do złudzenia niemowlęta. Absolutnie mnie to zafascynowało, jako forma terapii. W swoich cyklach poruszam bowiem zazwyczaj bardzo trudne tematy związane ze stratą, traumą i sposobami, poprzez które ludzie starają się radzić sobie z bólem - powiedziała Karolina Jonderko, fotograf.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Edmund Osterloff. Fotografia niczym malarskie pejzaże

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 05:40
158 lat temu urodził się pionier polskiej fotografii artystycznej Edmund Osterloff. Przyszedł na świat 4 maja 1863 roku w majątku Krągola, 5 kilometrów na południe od Konina. Jego fotograficzne dzieła, których wiele znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, często określano mianem "malarskiej fotografii" z gatunku malarstwa pejzażowego, tak podobne do dzieł Milleta, Chełmońskiego czy Ruszczyca.
rozwiń zwiń