X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Dostrzegam piękno w codziennych przestrzeniach". Krzysztof Szlapa w PR24 o albumie "Przemiany"

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 13:00
"Przemiany" to książka fotograficzna, w której zwyczajność i codzienność nabiera nowych znaczeń. Poetycki, elektroniczny album przygotował i udostępnił śląski fotograf Krzysztof Szlapa. O swoim projekcie autor opowiedział Idze Niewiadomskiej.
Z cyklu Przemiany
Z cyklu "Przemiany"Foto: Krzysztof Szlapa

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że pomysł na wydawnictwo rozwijał się naturalnie.

- Pierwsze zdjęcie zostały wykonane w 2007 roku. Wtedy jeszcze nie myślałem o albumie. Przy okazji plenerów fotograficznych uzbierał się materiał, który nie pasował do innych projektów. Z czasem okazało się, że te zdjęcia zaczynają ze sobą rozmawiać. Okładkę obrazuje uszkodzony zegar słoneczny, który jest metaforą. Zegara słonecznego nie da się uszkodzić, działa dzięki siłom natury. Ten konkretny miał ułamaną wskazówkę rzucającą cień. Stał się symbolem rozważania nad czasem, nad ty, czym jest on dla człowieka - powiedział Krzysztof Szlapa.   

Zrzut ekranu 2021-04-18 o 23.jpg
Karolina Jonderko o cyklu "Reborn" - nagrodzonym na World Press Photo 2021

Fotograf podkreślił, że nie ma jasnej odpowiedzi na to pytanie. - Natomiast wszyscy doświadczamy procesu przemiany. Nasze ciała zmieniają się z biegiem lat. Chciałem jednak, żeby projekt dotyczył dziedzictwa materialnego. Motywem przewodnim albumu są teksty na różnych podłożach, np. regulamin kopalni lub informacje z płyt nagrobnych, które stanowią świadectwo kultury materialnej - tłumaczył Szlapa.

Artysta przyznał również, że jest zafascynowany twórczością Tadeusza Kantora, który w swojej twórczości wykorzystywał artefakty. - W prozaicznych i codziennych przestrzeniach dostrzegam piękno estetyczne. Staram się podkreślić zwłaszcza warstwę kolorystyczną tych przedmiotów. Tym bardziej, że wcześniej wypowiadałem się w fotografii monochromatycznej. Bardzo ważne było dla mnie, żeby album miał czytelną konstrukcję. Wykorzystałem fakt, że książka ma lewą i prawą stronę. Na każdej jest umiejscowione zdjęcie. Jednak to właściwe zdjęcie powstaje w wyobraźni na skutek refleksji o tym, co tamte łączy lub dzieli. Na poziomie wizualnym są to podobieństwa estetyczne, np. w kolorze i kompozycji. Na poziomie refleksji może to być anegdota dotycząca kultury, która przeminęła - podkreślił Krzysztof Szlapa.

Posłuchaj
24:03 PR24_mp3 2021_05_04-22-05-56.mp3 Krzysztof Szlapa o albumie "Przemiany" (Głębia ostrości)

Zgodnie z pomysłem fotografa publikacja dostępna jest bezpłatnie i można ją pobrać z internetu.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Głębia ostrości" 

Prowadziła: Iga Niewiadomska 

Gość: fotograf Krzysztof Szlapa

Data emisji: 4.05.2021

Godz. emisji: 22.06

Zobacz więcej na temat: KULTURA foto fotografia

Czytaj także

"Różnorodność, która nas łączy". Inez Baturo o FotoArtFestival

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 11:15
- Po to jest ten festiwal, by pokazać, czym się różnimy, i że w tej różnicy jest absolutna wspaniałość i bogactwo, ale przy okazji z tego wynika to, co nas łączy, jako ludzi, jako artystów. Dla mnie cały czas jest czymś fascynującym, że wszędzie na świecie ludzi porusza to samo, z reguły drugi człowiek, los świata, los Ziemi - mówiła w Polskim Radiu 24 Inez Baturo, fotograf, dyrektor generalny FotoArtFestival w Bielsku-Białej.
rozwiń zwiń