X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Karolina Jonderko o cyklu "Reborn" - nagrodzonym na World Press Photo 2021

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 11:29
- W 2012 roku obejrzałam film dokumentalny dotyczący tematu lalek przypominających do złudzenia niemowlęta. Absolutnie mnie to zafascynowało, jako forma terapii. W swoich cyklach poruszam bowiem zazwyczaj bardzo trudne tematy związane ze stratą, traumą i sposobami, poprzez które ludzie starają się radzić sobie z bólem - powiedziała Karolina Jonderko, fotograf.
Audio
  • Karolina Jonderko o pracy nad projektem "Reborn" i nagrodzie w konkursie World Press Photo 2021 ("Głębia ostrości")
Fotografia z cyklu Reborn
Fotografia z cyklu RebornFoto: Karolina Jonderko

Karolina Jonderko przed kilkoma dniami zdobyła wyróżnienie w prestiżowym konkursie World Press Photo 2021. W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 4 tys. fotografów, którzy nadesłali 74 tys. zdjęć. Konkurs zdobył niezwykłą popularność i doczekał się miana elitarnego.  

COVER%20LEAD%20SQUARE%2072.jpg
"Widz jest zachęcany do podróży wewnętrznej". Wojciech Wieteska o swojej wystawie Paradise 101

- Dla każdego fotografa zajmującego się fotografią dokumentalną i reportażową, World Press Photo jest odpowiednikiem filmowego Oscara. To nagroda nagród. Nigdy nie robiłam zdjęć pod konkursy, zawsze robię swoje i według siebie. Jednak to również jedna z przestrzeni pokazywania dorobku szerszej publiczności. Zdobycie nagrody podczas tego wydarzenia to spełnienie fotograficznego marzenia - podkreśliła Karolina Jonderko.   

Prestiżowe wyróżnienie rozmówczyni Igi Niewiadomskiej zdobyła w kategorii "Projekty długoterminowe". Przyznała, że jest to jedna z trudniejszych kategorii, gdyż wymogiem jest to, by prace nad jednym projektem trwały minimum trzy lata.

Posłuchaj
23:33 PR24_mp3 2021_04_20-22-06-24.mp3 Karolina Jonderko o pracy nad projektem "Reborn" i nagrodzie w konkursie World Press Photo 2021 ("Głębia ostrości")

- Można sobie tylko wyobrazić, ile zdjęć powstaje w tym okresie. Projekt "Reborn", który został wyróżniony, fotografuję już 6 lat. Mając kilkadziesiąt tysięcy fotografii musiałam wybrać trzydzieści, które były w stanie opowiedzieć historię i nie zanudzić jurorów. To niezwykle trudne. Nie jest to też szybkie naciśnięcie spustu migawki, ale praca z bohaterem przez wiele lat - wskazała Karolina Jonderko.  

Nagrodzony cykl "Reborn" opowiada historię hiperrealistycznych lalek - dzieci i reakcje, jakie wywołują one u osób dorosłych.

- Dopóki nie dotknie się takiej lalki, człowiek nie jest w stanie określić, że nie jest to prawdziwe niemowlę. W 2012 roku obejrzałam film dokumentalny dotyczący tego zagadnienia. Absolutnie mnie to zafascynowało, jako forma terapii. W swoich cyklach poruszam bowiem zazwyczaj bardzo trudne tematy związane ze stratą, traumą i sposobami, poprzez które ludzie starają się radzić sobie z bólem. Gdy zobaczyłam tę lalkę, to pomyślałam, że musi to być niezwykły przedmiot pomagający przebrnąć przez stratę - wyjaśniła rozpoczęcie prac nad cyklem "Reborn".  

Odnosząc się do tytułu cyklu, Karolina Jonderko przetłumaczyła go jako "Odrodzone". - Gdy ma się dorosłe dzieci, a tęskni się za czasami, gdy były niemowlakami, to można zamówić u artystek lalkę, która będzie wykonana na podstawie podobizny ze zdjęcia. Jedna z bohaterek mojego cyklu zamówiła lalkę wykonaną na podstawie zdjęcia dziecka zmarłego. Dlatego jest to w pewnym sensie odrodzenie, w trochę innej postaci, w postaci lalki przypominającej do złudzenia dziecko, które żyło - wyjaśniła fotograf i zapowiedziała, że będzie kontynuowała prace nad cyklem.

Więcej w całej audycji. Zapraszamy do jej wysłuchania.

-------------------------

Karolina Jonderko należy do Agencji Napo Images, jest absolwentką fotografii na wydziale operatorskim w Szkole Filmowej w Łodzi. World Press Photo 2021 to jej kolejne wyróżnienie. Zdobyła m.in. nagrodę Magnum & Ideas Tap oraz ukończyła staż w biurze Magnum Photos w Nowym Jorku. Jest trzykrotną laureatką Grand Press Photo.

***

Audycja"Głębia ostrości" 

Prowadziła: Iga Niewiadomska 

Gość: Karolina Jonderko, fotograf

Data emisji: 20.04.2021

Godz. emisji: 22.06

Polskie Radio 24/db

Czytaj także

"Zastanawiałam się nad jego intymnością". Marta Kiela-Czarnik o swoim nowym wydawnictwie

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 23:00
- Fotografia był bliska mi od samego dzieciństwa. Bardzo interesowało mnie oglądanie zdjęć i i ich robienie. Znalazłam gdzieś stary aparat mamy i robiłam nim zdjęcia, moje pierwsze - powiedziała w Polskim Radiu 24 Marta Kiela-Czarnik, fotograf.
rozwiń zwiń