X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Widz jest zachęcany do podróży wewnętrznej". Wojciech Wieteska o swojej wystawie Paradise 101

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 09:00
- To nie jest reportaż ani relacja z Japonii w takim sensie, jakim, być może, byśmy się spodziewali. Jeżeli jest to wystawa, w której można by mówić o podróży, to jest to podróż, w której widz jest zachęcany do podróży wewnętrznej - mówił w Polskim Radiu 24 fotograf Wojciech Wieteska. Gościem audycji była również Anna Diduch, kuratorka ekspozycji Paradise 101. 
Z cyklu Paradise 101
Z cyklu "Paradise 101"Foto: Wojtek Wieteska

Ekspozycja Paradise 101 jest podsumowaniem 29 lat fotografowania i filmowania Japonii przez Wojciecha Wieteskę. Autor odwiedzał ten kraj kilka raz w różnych odstępach czasu. - Ta wystawa jest pewną sumą moich doświadczeń wystawienniczych i prac w filmie w formach krótkometrażowych i fotografii - opisywał artysta. 

Czytaj także:
Glebia 1200.jpg
"Powtórzenie tej, którą wieszałem w jednym z centrów festiwalowych". Gierałtowski o wystawie "Remake"

Jak podkreśliła kuratorka Anna Diduch - "nie jest to wystawa ani retrospektywna, ani klasyczna ekspozycja fotograficzna". - Klasyczna wystawa zakłada, że pokazujemy oprawione zdjęcia i wieszamy je na ścianach - mówiła. Rozmówczyni wyjaśniła, że Paradise 101 składa się z dwóch przestrzeni muzeów po 250 m kw,  w których zostały umieszczone przestrzenne instalacje. 

- Mają one oddziaływać na więcej niż jeden zmysł. W ten sposób chcemy powiedzieć, że fotografia to jest dziedzina, taka materia, w którą można wchodzić w więcej niż jeden i bardziej złożony sposób niż tylko za pomocą wzroku. 

Czytaj także:

Posłuchaj
22:27 PR24_mp3 2021_04_13-22-06-29.mp3 Anna Diduch i Wojciech Wieteska o wystawie Paradise 101 ("Głębia ostrości")

Elementy narracji 

Czytaj także:
Wystawa 1200.jpg
Wystawa "Janusz Tarabuła. Fotografia jako medium". Kurator: czas jako metafizyka

Wojciech Wieteska podkreślił, że na wystawie nie ma jednej narracji tzw. historii. - To nie jest reportaż ani relacja z Japonii w takim sensie, jakim, być może, byśmy się spodziewali. To nie są fotografie z podróży. Jeżeli jest to wystawa, w której można by mówić o podróży, to jest to podróż, w której widz jest zachęcany do podróży wewnętrznej - podkreślił autor ekspozycji. 

Artysta zdradził, czego może spodziewać się odbiorca Paradise 101. - Pierwsza sala jest ciemna, nie ma światła, wchodzimy z latarką - opisywał. 

- Jest 505 fotografii z lat 90. XX wieku ze świata analogowego. Są one głównie czarno-białe robione na negatywach i wiszą w paskach poziomych i pionowych - dodał Wieteska. Jak wyjaśnił, ich ułożenie jest zarówno "metaforyczne, jak i dosłowne w sensie kształtów". - Linie poziome to fale morskie, a pionowe to las bambusowy - tłumaczył. 

Wystawa znajduje się w Centrum Manga w Krakowie. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja"Głębia ostrości" 

Prowadziła: Iga Niewiadomska 

Gość: Anna Diduch, kurator, Wojciech Wieteska, fotograf 

Data emisji: 13.04.2021

Godz. emisji: 22.06

kmp

Czytaj także

Życie podczas pandemii koronawirusa. Wystawa wirtualna "Portret w Koronie"

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 10:50
- Fotografia jest dla mnie pretekstem do spotkania drugiego człowieka i poznania jego historii - powiedziała Anna Bedyńska, autorka wystawy "Portret w Koronie". Artystka dokumentowała życie ludzi zamkniętych w domach podczas pierwszej fali koronawirusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czuję to medium". Magda Hueckel o fotografii teatralnej

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 09:55
- Wielokrotnie słyszałam takie zdanie, że ktoś nie pamięta bezpośrednio scen z jakiegoś przedstawienia, ale pamięta moje fotografie, bo one są powielane, utrwalają się. To bardzo istotne, jak daną sztukę się fotografuje, co się zostawi potem widzom. Każdy to robi inaczej - mówiła w Polskim Radiu 24 Magda Hueckel, fotograf.
rozwiń zwiń