X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Zastanawiałam się nad jego intymnością". Marta Kiela-Czarnik o swoim nowym wydawnictwie

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 23:00
- Fotografia był bliska mi od samego dzieciństwa. Bardzo interesowało mnie oglądanie zdjęć i i ich robienie. Znalazłam gdzieś stary aparat mamy i robiłam nim zdjęcia, moje pierwsze - powiedziała w Polskim Radiu 24 Marta Kiela-Czarnik, fotograf.
Z cyklu Siewki
Z cyklu „Siewki"Foto: Marta Kiela-Czarnik

Marta Kiela-Czarnik jest radcą prawnym i fotografem. W 2014 roku ukończyła Warszawską Szkołę Fotografii. Brała udział w programie mentorskim realizowanym w ramach Sputnik Photos Collective.

- Dowiedziałam się, że mama też fotografowała i pracowała w ciemni. Lubiła sama wywoływać zdjęcia, robić odbitki - dodała Kiela-Czarnik. 

Młoda artystka wydała właśnie swój drugi album zatytułowany "Siewki". Jest to opowieść o matce, która wraz z dziećmi odkrywa świat, rejestrując go równocześnie przy pomocy aparatu fotograficznego. To historia artystki, dla której rodzina staje się inspiracją i przygodą życia. Jak mówi autorka, intymna historia opowiedziana zdjęciami wydaje się jej uniwersalna i ważna.

- Pierwsze przyjęcie tego cyklu dokonało się przez Mariana Schmidta, wykładowcę z Warszawskiej Szkoły Fotografii, na jakichś konsultacjach, gdzie często pokazywaliśmy zdjęcia, które nie były z żadnych zadań. Pokazałam ten cykl i on się wzruszył. Po prostu poleciały mu łzy. To jakoś zachęciło mnie do dalszego działania, żeby ten cykl gdzieś, w czymś uwiecznić, w książce. Taki był odbiór innych ludzi. Dla mnie najciekawsze były odbiory kilku osób, które powiedziały mi, że to jest książka o Panu Bogu. To mnie jakoś zaskoczyło, że dotarły one do takich pokładów - przyznała fotograf. 

Posłuchaj
24:06 PR24_mp3 2021_04_06-22-06-17.mp3 Marta Kiela-Czarnik o fotografii ("Głębia ostrości") 

- W czasie robienia tych zdjęć nie dochodziła do mnie ta kwestia, że to jest zbyt intymne. Potem, gdy już miałam publikować książkę, zastanawiałam się nad intymnością, nagością moich dzieci i też nad ewentualnym odbiorem przez nie tych prac w późniejszym wieku, kiedy będą starsze. Tutaj chyba zaryzykowałam, bo część z tych zdjęć jest intymna i muszę przyznać, że nie zawiodłam się na swojej intuicji, dlatego że pokazując te zdjęcia dzieciom, kiedy wzrastały, były starsze, one właściwe czuły pewną przepaść między tymi zdjęciami a sobą - podsumowała gość audycji.  


Więcej w nagraniu. 

***

Audycja"Głębia ostrości" 

Prowadziła: Iga Niewiadomska 

Gość: Marta Kiela-Czarnik (fotograf)

Data emisji: 06.04.2021

Godz. emisji: 22.06

kmp

Czytaj także

Życie podczas pandemii koronawirusa. Wystawa wirtualna "Portret w Koronie"

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 10:50
- Fotografia jest dla mnie pretekstem do spotkania drugiego człowieka i poznania jego historii - powiedziała Anna Bedyńska, autorka wystawy "Portret w Koronie". Artystka dokumentowała życie ludzi zamkniętych w domach podczas pierwszej fali koronawirusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agata Modzelewska: w 2020 roku udało się odzyskać 4 cenne dzieła utracone w czasie wojny

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 21:11
Przyspieszyła akcja restytucji dóbr kultury, które - utracone w czasie II wojny światowej - wracają do Polski po dziesiątkach lat. - Pomimo tak trudnego roku udało się odzyskać dla Polski cztery bardzo ważne straty wojenne - mówiła w Polskim Radiu 24 naczelnik Wydziału Restytucji Dóbr Kultury w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Agata Modzelewska.
rozwiń zwiń