X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Głębia ostrości". Dzieła sztuki na XIX-wiecznych fotografiach

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 22:35
Anna Masłowska, kustosz zbiorów Ikonograficznych i Fotograficznych Muzeum Narodowego w Warszawie, opowiadała w "Głębi ostrości" opowiedziała o XIX-wiecznym albumie, w którym zachowały się wizerunki zaginionych polskich dzieł sztuki.
Audio
  • Anna Masłowska o fotograficznych reprodukcjach malarstwa (Polskie Radio 24 / Głębia ostrości)
Fotografia obrazu Henryka Siemiradzkiego Rozbitek, ręcznie kolorowana, wydana w serii Album Fotografii z Obrazów Malarzy Polskich przez księgarnię Hermana Altenberga i Maurycego Robiczka
Fotografia obrazu Henryka Siemiradzkiego "Rozbitek", ręcznie kolorowana, wydana w serii "Album Fotografii z Obrazów Malarzy Polskich przez księgarnię Hermana Altenberga i Maurycego Robiczka Foto: Konrad Brandel

Fotograficzne reprodukcje malarstwa cieszyły się wielką popularnością w drugiej połowie XIX wieku. Był to element strategii promocyjnej artystów i rozwoju ich popularności. Autorzy zdjęć z dumą podpisywali swoje prace, gdyż dobre kopie znanych obrazów, zważywszy na niedoskonałości ówczesnej techniki fotograficznej, były niezwykle cenione.

Czytaj także: Magdalena Wdowicz-Wierzbowska o cyklu portretów wdów: rodzaj terapii po śmierci ojca

Kluczowe na ziemiach polskich wydawnictwo, cyklicznie prezentujące fotograficzne reprodukcje, "Album fotografii z obrazów Malarzy Polskich" pojawiło się w 1876 roku w księgarni Altenberga i Robiczka. Często te XIX-wieczne fotografie są jedynymi zachowanymi wizerunkami obrazów dzisiaj już zaginionych.

- Tego typu fotografie są dzisiaj najmniej cenione przez odbiorców dawnej fotografii. Są niedowartościowane, bo są to stare, wyblakłe czarno-białe reprodukcje obrazów, na których nic nie widać - można tak trywialnie powiedzieć. W epoce fotografowania dzieł sztuki i dla historii fotografii to jeden z najważniejszych gatunków - mówiła w audycji Anna Masłowska.

Więcej w nagraniu.


Posłuchaj
23:51 _PR24_AAC 2020_12_15-22-06-09.mp3 Anna Masłowska o fotograficznych reprodukcjach malarstwa (Polskie Radio 24 / Głębia ostrości)

 

Projekt badawczy jest realizowany w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

***

Audycja"Głębia ostrości" 

Prowadziła: Iga Niewiadomska 

Gość: Anna Masłowska (historyk sztuki)

Data emisji: 15.12.2020

Godz. emisji: 22.06

Polskie Radio 24/st

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Utracone, Odzyskane: O wykazie zabytków skradzionych

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2017 14:30
Gościem audycji Utracone, Odzyskane był Piotr Majewski, dyrektor Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Ekspert na naszej antenie mówił o tym, jaką rolę w ochronie dóbr kultury odgrywa prowadzona przez niego instytucja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Weronika Gęsicka: w projekcie "Ślady" zaciera się granica między światem rzeczywistym a wykreowanym

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 23:59
- Wycinam zazwyczaj bardzo drobne fragmenty obrazu i tworzę z nich tworzę kolejne części poszczególnych scen. Każda zmiana, którą robię, jest wykorzystywana tylko w obrębie tej jednej fotografii - mówiła o swojej technice fotograf Weronika Gęsicka, autorka projektu "Ślady".
rozwiń zwiń