X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Intimate moment". Religia i duchowość w obiektywie Andrzeja Ziółkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 09:15
- Chciałbym moją fotografię nazwać "intimate moment" czyli taki, w którym człowiek jest w najbliższej duchowej obecności z tym, co nazywamy sacrum. Różne religie nadają temu różne imiona, ale chodzi o to samo - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Ziółkowski, fotograf.
Hinduskie błogosławieństwo ogniem (aarti) w Patnie, Indie 2008
Hinduskie błogosławieństwo ogniem (aarti) w Patnie, Indie 2008Foto: Andrzej Ziółkowski

Andrzej Ziółkowski opowiadał o początkach swojej duchowej, ale i fotograficznej podróży.

Pawłowski.jpg
"Pokazywać emocje, które rodzą się przed obiektywem". Artur Pawłowski o cyklu "Polscy Cyganie"

- Przez wiele lat oddychałem powietrzem Azji, dzisiaj stało się moją drugą naturą. Azja to tygiel kultury, etnografii, religii, duchowości. Oczarowała mnie jej odmienność, postanowiłem ją utrwalić. Moim niedoścignionym wzorem był amerykański fotograf Steve McCurry, jego zdjęcia inspirowały, też chciałem takie robić. Miałem szczęście spotkać go w Singapurze. Powiedział "jeżeli chcesz zrobić zdjęcia, to musisz wyjechać z domu". Tak to się zaczęło. Wtedy nie uświadamiałem sobie tego, co chcę robić, co fotografować, wiedziałem tylko dokąd jechać - dodał.

Posłuchaj
20:07 _PR24_AAC 2020_10_13-22-07-20.mp3 13.10.2020 Andrzej Ziółkowski (Polskie Radio 24 / Głębia ostrości)

- W tym czasie zetknąłem się z medytacją i rozpocząłem jej regularną praktykę. Sprawiło to, że po czasie zaczęły puszczać we mnie wewnętrzne ograniczenia związane z tym, jak byłem wychowany. Jeździłem wtedy do świętych miejsc różnych religii, podpatrywałem ludzi, w co wierzą, jak wierzą. W pewnym momencie ta dwie drogi, duchowa przemiana i podróż z aparatem zaczęły się łączyć. Rozpoczęła się moja fascynacja ludźmi z innych tradycji religijnych - mówił gość audycji.

- Długo się zastanawiałem, co chcę pokazać przez moją fotografię. Jest wiele książek, które pokazywały religię. Dziś, kiedy patrzę na prototyp albumu, na zdjęcie, wiem, że chodziło o intymność. Ludzie pokazani na zdjęciach nie wiedzą, że ich fotografowałem, ale mam do nich ogromny szacunek. Chciałbym, aby te zdjęcia to pokazywały - zaznaczył Andrzej Ziółkowski.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Głębia ostrości"

Prowadząca: Iga Niewiadomska

Gość: Andrzej Ziółkowski

Data emisji: 13.10.2020

Godzina emisji: 22.06

PR24

Czytaj także

"Interesują mnie kulisy corridy". Julia Zabrodzka o zdjęciach z cyklu "Do pierwszej krwi"

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 09:45
- Jako osoba z zewnątrz nie do końca mam prawo mówić, czy corrida powinna istnieć czy nie, interesuje mnie to, że w dzisiejszych czasach wciąż wzbudza tak duże emocje - mówiła w Polskim Radiu 24 Julia Zabrodzka - autorka m.in. zdjęć przedstawiających kulisy świata corridy w hiszpańskiej Andaluzji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Mańkowski: podstawowa rzecz to kontakt z człowiekiem

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 11:10
- Kontakt z człowiekiem w okresie, gdy pracowałem jako operator, to była podstawowa rzecz. Kiedy kontaktowałem się z wybitnymi aktorami, z wybitnymi reżyserami, kształtowałem tę uważność, selektywność. Potem to się przeniosło na strefę fotografii - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Mańkowski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dziś wszystko dzieje się natychmiast". Andrzej Świetlik o współczesnej fotografii  

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 09:55
- Dzisiaj inny jest sposób podejścia do medium fotografii. Kiedyś wszystko siłą rzeczy trwało dłużej, było więcej czasu na namysł, refleksję, dziś wszystko dzieje się natychmiast. Często jest tak, że ludzie nie widzą tego, co robią, nie zastanawiają się nad tym, dopiero potem ewentualnie analizują to, co zrobili, dość mechanicznie - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Świetlik, fotograf, członek grupy artystycznej "Łódź Kaliska".
rozwiń zwiń