X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Dziś wszystko dzieje się natychmiast". Andrzej Świetlik o współczesnej fotografii  

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 09:55
- Dzisiaj inny jest sposób podejścia do medium fotografii. Kiedyś wszystko siłą rzeczy trwało dłużej, było więcej czasu na namysł, refleksję, dziś wszystko dzieje się natychmiast. Często jest tak, że ludzie nie widzą tego, co robią, nie zastanawiają się nad tym, dopiero potem ewentualnie analizują to, co zrobili, dość mechanicznie - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Świetlik, fotograf, członek grupy artystycznej "Łódź Kaliska".
Grzegorz Ciechowski, Obywatel GC
Grzegorz Ciechowski, Obywatel GCFoto: Andrzej Świetlik

Andrzej Świetlik jest autorem zdjęć portretowych artystów, polityków i znanych osób. Przez 12 lat fotografował Grzegorza Ciechowskiego (album Ciechowski-Świetlik, 2016). Wspólnie z Tomaszem Sikorą zainicjował w 2002 r. działalność "Galerii bezdomnej" ogólnodostępnych, bezpłatnych pokazów twórczości fotograficznej.

Pawłowski.jpg
"Pokazywać emocje, które rodzą się przed obiektywem". Artur Pawłowski o cyklu "Polscy Cyganie"

- Dzisiaj wartość ważnych prac jest mocno wyartykułowana w obszarze koncepcyjnym. Oglądam, interesują mnie te prace, które mają silną warstwę intelektualną, wówczas dopiero sama warstwa estetyczna albo dodaje, albo odejmuje wartości ich całości - podkreślał fotograf.

"Największe studio fotograficzne na świecie"

- Nie jeżdżę z aparatem, aparat mam w domu i w studio, to są miejsca, w których fotografuję, czasami studio przenoszę w plener. Dostałem kiedyś propozycję, żeby pojechać do Kanady i ją fotografować. Pomyślałem, że jest to innego rodzaju fotografia, nie dla mnie. Wymyśliłem sobie, że Kanada będzie największym studiem fotograficznym na świecie i w tym studiu będę robił to, co będę chciał, w dowolnym miejscu. Potraktowałem to jak zabawę w nietypowym studio. Nie wyobrażam sobie, by z dnia na dzień wyjechać i podglądać ludzi, polować i obserwować ludzi, by z tego budować narrację, jak to się dzieje tutaj w projektach pokazywanych na Fotocampie. Jestem innego typu fotografem, ale dobrze, że są różne osoby, które bawią się tym medium - zaznaczył Andrzej Świetlik.

"Łódź Kaliska"

Gość audycji opowiadał o swojej współpracy z grupą "Łódź Kaliska". - Kiedy podjąłem decyzję, że będę robił zdjęcia i z tego będę żyć, to fotografię podzieliłem na dwie ścieżki: komercyjną, która pozwoli zarobić pieniądze na życie i na zabawę w fotografię, i samą zabawę, drugi nurt. Portrety, które są na mojej stronie, były robione z myślą o zarabianiu na chleb. A potem, po jakimś czasie zobaczyłem, że to jest fantastyczne, tam można niezwykle wyżyć, to jest znakomita okazja, by poznać nowych, bardzo ciekawych na ogół ludzi, to się przerodziło w nową przygodę. I tak dzisiaj uprawiam działkę fotografii portretowej z wielką przyjemnością, obok działki "Łodzi Kaliskiej". Jedno drugiemu nie przeszkadza. Każde z tych doświadczeń, czy to w obszarze portretowym, czy to w obszarze "Łodzi Kaliskiej" pracuje na drugie, doświadczenia wykorzystuję na przemian z jednej i drugiej strony - dodał.

- Każdy etap pracy ma swoje fajne momenty, kiedy pojawia się pomysł i widzisz, że ma w sobie potencjał, to już jest dobrze. Kiedy realizujesz i widzisz, że da się to zrobić w sposób fajny, to jest drugi cenny moment. Kiedy widzisz, że to trafia do ludzi, jest super - podsumował rozmowę Andrzej Świetlik.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Głębia ostrości"

Prowadząca: Iga Niewiadomska

Gość: Andrzej Świetlik

Data emisji: 06.10.2020

Godzina emisji: 22.06

PR24

Czytaj także

"Interesują mnie kulisy corridy". Julia Zabrodzka o zdjęciach z cyklu "Do pierwszej krwi"

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 09:45
- Jako osoba z zewnątrz nie do końca mam prawo mówić, czy corrida powinna istnieć czy nie, interesuje mnie to, że w dzisiejszych czasach wciąż wzbudza tak duże emocje - mówiła w Polskim Radiu 24 Julia Zabrodzka - autorka m.in. zdjęć przedstawiających kulisy świata corridy w hiszpańskiej Andaluzji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Mańkowski: podstawowa rzecz to kontakt z człowiekiem

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 11:10
- Kontakt z człowiekiem w okresie, gdy pracowałem jako operator, to była podstawowa rzecz. Kiedy kontaktowałem się z wybitnymi aktorami, z wybitnymi reżyserami, kształtowałem tę uważność, selektywność. Potem to się przeniosło na strefę fotografii - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Mańkowski. 
rozwiń zwiń