X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Maciej Mańkowski: podstawowa rzecz to kontakt z człowiekiem

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 11:10
- Kontakt z człowiekiem w okresie, gdy pracowałem jako operator, to była podstawowa rzecz. Kiedy kontaktowałem się z wybitnymi aktorami, z wybitnymi reżyserami, kształtowałem tę uważność, selektywność. Potem to się przeniosło na strefę fotografii - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Mańkowski. 
Maciej Mańkowski pracuje w studiu, gdzie tworzy portrety zarówno ludzi znanych, jak i wyróżniających się osobowością wizualną
Maciej Mańkowski pracuje w studiu, gdzie tworzy portrety zarówno ludzi znanych, jak i wyróżniających się osobowością wizualnąFoto: Maciej Mańkowski

Zaczynał swoją przygodę z obrazem jako operator kamery i realizator w oddziale poznańskim TVP. Od 1985 jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. W latach 90. wykładał fotografię reklamową na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.

Maciej Mańkowski lubi fotografować ludzi. Pracuje w studiu, gdzie tworzy portrety zarówno ludzi znanych, jak i wyróżniających się osobowością wizualną. Ostatnio zajmuje się dagegrafią charakteryzującą się autorskimi wydrukami na blachach pokrytych srebrem, złotem lub platyną.


Posłuchaj
20:52 PR24_MPLS 2020_09_29-22-06-29.mp3 Maciej Mańkowski o fotografii (Głębia ostrości)

 

- Fotografia towarzyszyła mi w zasadzie od dzieciństwa. Zawód operatora telewizyjnego był konsekwencją realizowania fotografii. Zawsze jest tak, że filmowcy wcześniej interesują się fotografią czy realizują jakieś fajne projekty. Natomiast odejście od filmu i telewizji było podyktowane w jakimś sensie wypaleniem się i decyzją o tym, że fotografia daje mi większe szanse - bardziej personalne, bardziej osobiste. Mogłem decydować o wielu rzeczach od początku do końca, co w telewizji nie było możliwe - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Mańkowski. 

rycerska.jpg
Jolanta Rycerska: jeden obraz pozwala pokazać i powiedzieć tak wiele

Jak zaznaczył, zarówno operator, jak i fotograf musi mieć bystre oko. - Jest to podobne medium, ale film posługuje się pewnego rodzaju inną uważnością, inną dynamiką obrazu i narracją. W fotografii natomiast zmierzamy do zamrożenia obrazu w jakiejś ekstremalnie już właściwej formie. Ten proces jest fantastyczny i to daje dużo więcej przyjemności - podkreślił. 

- Kontakt z człowiekiem w ogóle, w okresie, gdy pracowałem jako operator, to była podstawowa rzecz. Kiedy kontaktowałem się z wybitnymi aktorami, z wybitnymi reżyserami, kształtowałem tę uważność, selektywność. To się przeniosło na strefę fotografii - dodał gość PR24. 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Głębia ostrości"

Prowadząca: Iga Niewiadomska

Gość: Maciej Mańkowski

Data emisji: 29.09.2020

Godzina emisji: 22.06

PR24

Czytaj także

Jindřich Štreit: ważny jest dla mnie człowiek, jego problemy

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 09:01
- Zależy mi, aby moje fotografie były uniwersalne, tak jak życie ludzi. Obojętnie czy w Japonii, czy w Czechach, człowiek, idąc do pracy czy do kościoła, myśli o tych samych sprawach. Zależy mi na uniwersalności przekazu - mówił w rozmowie z Igą Niewiadomską Jindřich Štreit, fotograf i wykładowca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Monika Krzyszkowska: fotografia to spotkanie z drugim człowiekiem

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 08:00
- Z tych spotkań płynie motywacja, energia, a obraz jest albo przyczyną, albo konsekwencją - mówiła w Polskim Radiu 24 Monika Krzyszkowska, która zdobyła w tym roku I nagrodę w kategorii Kultura i Rozrywka w konkursie Grand Press Photo.
rozwiń zwiń