X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Interesują mnie kulisy corridy". Julia Zabrodzka o zdjęciach z cyklu "Do pierwszej krwi"

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 09:45
- Jako osoba z zewnątrz nie do końca mam prawo mówić, czy corrida powinna istnieć czy nie, interesuje mnie to, że w dzisiejszych czasach wciąż wzbudza tak duże emocje - mówiła w Polskim Radiu 24 Julia Zabrodzka - autorka m.in. zdjęć przedstawiających kulisy świata corridy w hiszpańskiej Andaluzji.
Z cyklu Do pierwszej krwi
Z cyklu "Do pierwszej krwi"Foto: Julia Zabrodzka

Julia Zabrodzka od kilku lat fotografuje kulisy corridy. Patrzy na ludzi, ich zwyczaje i relacje budowane wokół tego zjawiska. Walki byków to nie tylko arena, ale i szkoły przygotowujące młodych torreadorów, fiesty czy tradycje rodzinne przechodzące z ojca na syna.

Pawłowski.jpg
"Pokazywać emocje, które rodzą się przed obiektywem". Artur Pawłowski o cyklu "Polscy Cyganie"

- Zawsze uważałam się za przeciwniczkę corridy, oglądanie jej było dla mnie nie do pomyślenia, nawet jako dla turystki. Zainteresowały mnie kulisy tego świata, jechałam z założeniem, że w pewien sposób uda mi się obśmiać tę tradycję, zakładałam podejście krytyczne, pokazanie, że ten świat nie jest aż tak fajny i błyszczący, stereotypowo męski, jak zwykle go widzimy - tłumaczyła fotografka.

"Interesują mnie wycinki z przeszłości"

- Chciałam odpowiedzieć na pytanie, skąd się bierze torreador, jego droga. Szkoły corridy przyjmują chłopców i dziewczynki od około dziewiątego roku życia, tak małe dzieci już szykują się do kariery. Interesowało mnie to, że pomimo tak wielu dostępnych możliwości współczesnego świata dziesięciolatki przychodzą na arenę z wypiekami na twarzy, żmudnie ćwiczą (…). Interesują mnie wycinki z przeszłości. Corrida jest przeniesiona z czasów, gdy nikt się nie zastanawiał nad prawami zwierząt. Wtedy była niekontrowersyjna, dzisiaj inaczej patrzymy na takie tradycje - dodała.

Posłuchaj
21:00 _PR24_AAC 2020_09_22-22-07-26.mp3 22.09.2020 Julia Zabrodzka (Polskie Radio 24 / Głębia ostrości)

Zdjęcia Julii Zabrodzkiej z projektu "Do pierwszej krwi"  nominowane były do Nagrody im. Krzysztofa Millera "Odwaga Patrzenia", "Talent Roku" galerii Pix.house i dwukrotnie do Grand Press Photo.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Głębia ostrości"

Prowadząca: Iga Niewiadomska

Gość: Artur Pawłowski

Data emisji: 22.09.2020

Godzina emisji: 22.06

PR24

Czytaj także

Jindřich Štreit: ważny jest dla mnie człowiek, jego problemy

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 09:01
- Zależy mi, aby moje fotografie były uniwersalne, tak jak życie ludzi. Obojętnie czy w Japonii, czy w Czechach, człowiek, idąc do pracy czy do kościoła, myśli o tych samych sprawach. Zależy mi na uniwersalności przekazu - mówił w rozmowie z Igą Niewiadomską Jindřich Štreit, fotograf i wykładowca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Monika Krzyszkowska: fotografia to spotkanie z drugim człowiekiem

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 08:00
- Z tych spotkań płynie motywacja, energia, a obraz jest albo przyczyną, albo konsekwencją - mówiła w Polskim Radiu 24 Monika Krzyszkowska, która zdobyła w tym roku I nagrodę w kategorii Kultura i Rozrywka w konkursie Grand Press Photo.
rozwiń zwiń