X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jindřich Štreit: ważny jest dla mnie człowiek, jego problemy

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 09:01
- Zależy mi, aby moje fotografie były uniwersalne, tak jak życie ludzi. Obojętnie czy w Japonii, czy w Czechach, człowiek, idąc do pracy czy do kościoła, myśli o tych samych sprawach. Zależy mi na uniwersalności przekazu - mówił w rozmowie z Igą Niewiadomską Jindřich Štreit, fotograf i wykładowca.
Fotografia z cyklu (nie)znane fotografie 1978-1989 (fragment)
Fotografia z cyklu (nie)znane fotografie 1978-1989 (fragment)Foto: Jindřich Štreit

Prof. Jindřich Štreit jest uznanym wykładowcą w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie i jednym z najważniejszych czeskich fotografów.

Jukka Male, Staszek Roś, Średnia Wieś 1200.jpg
Jukka Male: w zwyczajności można znaleźć wszystko, co jest kwintesencją życia

Sławę przyniosły mu dokumentalne zdjęcia czeskiej wsi z czasów socjalizmu.

Prof. Jindřich Štreit podkreślał w rozmowie, jak ważna jest fotografia dokumentalna oceniana z dłuższej perspektywy. - Fotografia z czasem nabiera mocy. Kiedy pokazuję dzisiaj te zdjęcia, są czytane w kontekście tamtych dni, są także dla mnie zwierciadłem epoki, w jakiej żyłem, tego, z czym mieliśmy wtedy do czynienia - mówił o swoich pracach z lat 80.

Posłuchaj
20:51 _PR24_AAC 2020_09_01-22-06-16.mp3 01.09.2020 Jindřich Štreit (Polskie Radio 24 / Głębia ostrości)

- Istotny jest dla mnie temat współczesności, życie człowieka, jego problemy. Najważniejsze jest to, by znaleźć tematy, które mówią o przemianach i różnych sytuacjach w życiu. Jestem wyczulony na tego typu historie, chcę o tym mówić przez fotografie - podkreślał profesor.

Prace prof. Jindřicha Štreita znajdują się w zbiorach między innymi Victoria & Albert Museum w Londynie,  w nowojorskim International Centre of Photography i Museum of Modern Art czy Tokyo Metropolitan Museum of Photography.

Artysta ma na swoim koncie ponad 1400 wystaw indywidualnych i kilkadziesiąt książek fotograficznych.

Czytaj także: 

Zapraszamy do wysłuchania zapisu rozmowy.

* * *

Audycja: "Głębia ostrości"

Rozmawiała Iga Niewiadomska

Gość: Jindřich Štreit

Tłumaczenie: Arkadiusz Gola

Data emisji: 01.09.2020

Godzina emisji: 22.06

PR24/ka

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Głębia ostrości. Projekt "Miasteczko" Joanny Szpak-Ostachowskiej

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 23:28
- Po wielu latach okazało się, że ta mityczna ulica mojego dzieciństwa była główną ulicą getta, na której działy się straszne rzeczy. Uderzyło mnie to odkrycie i sprawdziłam, czy mogę znaleźć to w innych miejscach. Tak odkrywałam klucz, którym chciałam podzielić się z widzami - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Szpak-Ostachowska, autorka zdjęć z serii "Miasteczko". Gościem audycji była również Joanna Kinowska, kuratorka wystawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Głębia ostrości". "Rewizje" z podróży po Polsce

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2020 23:59
Przejechali 16 tysięcy km, nagrali ponad 70 wywiadów i zrobili zdjęcia. Dyba i Adam Lachowie opublikowali książkę fotograficzną "Rewizje" - efekt ponad 3,5 letniej podróży po Polsce. - Zauważyliśmy, że przychodzi zmiana, kulturalna i społeczna, może nawet tożsamościowa - mówił o Adam Lach o jednym z bodźców do stworzenia projektu.
rozwiń zwiń