X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jukka Male: w zwyczajności można znaleźć wszystko, co jest kwintesencją życia

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 22:29
- Ja nie szukam szczytów, gór i pejzaży, chciałem po prostu znaleźć teren górzysty w Polsce. Wszystko, do czego zmierzam było wielkim przypadkiem, nos mnie prowadził, dokąd idę - mówił w Polskim Radiu 24 Jukka Male, fiński fotograf. - Fotografiami ze Średniej Wsi udało mi się trafić do serc Polski i Europy Środkowej - przyznaje w rozmowie z "Głebią ostrości". 
Staszek Roś, Średnia Wieś, Bieszczady, 1981
Staszek Roś, Średnia Wieś, Bieszczady, 1981 Foto: Fot. Jukka Male

Gościem Polskiego Radia 24 był fotograf Jukka Male, który jeden ze swoich najbardziej znanych projektów zrealizował w Średniej Wsi w Bieszczadach. Zaczął tam przyjeżdżać pod koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku.

smolańska.jpg
Warszawa w obiektywie Marty Smolańskiej. "Miasto szczególne"

Jak mówił, przyjechał do Polski, bo zaczęło mu się nudzić w Niemczech. - Racjonalnie wybierałem Polskę, bo geograficznie było dosyć blisko do Finlandii, miałem więc na myśli także to, by bywać częściej w ojczyźnie. Tak było i tak będzie, tak to się zaczęło - powiedział fotograf. 

"Wszystko było przypadkiem"

Po wyborze Polski, zdecydował się osiąść w Bieszczadach. Jak sam powiedział, wybrał te rejony nie tyle wędrując palcem po mapie Polski, co przypadkowo. - Wtedy jeszcze nie znałem Bieszczad. Muszę przyznać, że moje Bieszczady to nie to samo, co Bieszczady dla Polaków - ja nie szukam szczytów, gór i pejzaży. Chciałem znaleźć teren górzysty w Polsce. Wszystko, do czego zmierzam było wielkim przypadkiem, nos mnie prowadził, dokąd idę - wskazał Jukka Male. 

Czytaj także: 

Większość swojej twórczości w Polsce poświęcił bieszczadzkiej Średniej Wsi. Zafascynowało go tam zwykłe życie, które chciał pokazywać. - W tej zwyczajności, czasem tak jest, że można znaleźć to wszystko, co jest kwintesencją życia. W tej Średniej Wsi to wszystko było, nawet skoncentrowane. Zauważyłem, że jeśli będzie to mniejsza wioska, to wtedy zakrywa wszystko. Jakoś tak trafiłem do serca Polski i Środkowej Europy, trafiając na Średnią Wieś - opowiadał. 


Posłuchaj
22:55 GlebiaOstrosrci.mp3 Jukka Male: w codzienności można odnaleźć kwintesencję życia ("Głębia ostrości"/ PR24)

 

Fiński fotograf robił zdjęcia nie tylko w Polsce, ale to właśnie tutaj stworzył opowieść fotograficzną, która trwała wiele lat i stała się częścią jego życia. W rozmowie więcej na ten temat. Zachęcamy do jej wysłuchania. 


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Głębia ostrości". "Rewizje" z podróży po Polsce

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2020 23:59
Przejechali 16 tysięcy km, nagrali ponad 70 wywiadów i zrobili zdjęcia. Dyba i Adam Lachowie opublikowali książkę fotograficzną "Rewizje" - efekt ponad 3,5 letniej podróży po Polsce. - Zauważyliśmy, że przychodzi zmiana, kulturalna i społeczna, może nawet tożsamościowa - mówił o Adam Lach o jednym z bodźców do stworzenia projektu.
rozwiń zwiń