X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Głębia ostrości. Projekt "Miasteczko" Joanny Szpak-Ostachowskiej

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 23:28
- Po wielu latach okazało się, że ta mityczna ulica mojego dzieciństwa była główną ulicą getta, na której działy się straszne rzeczy. Uderzyło mnie to odkrycie i sprawdziłam, czy mogę znaleźć to w innych miejscach. Tak odkrywałam klucz, którym chciałam podzielić się z widzami - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Szpak-Ostachowska, autorka zdjęć z serii "Miasteczko". Gościem audycji była również Joanna Kinowska, kuratorka wystawy.
Bez tytułu 5 z serii Miasteczko, 2019
"Bez tytułu 5” z serii Miasteczko, 2019Foto: Joanna Szpak-Ostachowska

Do 26 lipca trwa w Krakowie Miesiąc Fotografii, na którym szczególną popularnością cieszy się sekcja showoff, gdyż daje ona możliwość oglądania zdjęć w realu. - Showoff to okazja do bardzo ciekawego pokazania tego, co leży w szufladzie i nie wiadomo co z tym zrobić. Być może robią państwo dużo zdjęć, które chcielibyście pokazać, ale nie wiecie, jak przekazać je galerii i dotrzeć do widza. Showoff od 10 lat zaprasza do konkursu debiutujących twórców, którym oferowane jest wspólne przygotowanie wystawy - mówiła Joanna Kinowska, kuratorka dwóch wystaw podczas tej sekcji.

Read1200.jpg
"Głębia ostrości". Festiwal Miesiąc Fotografii w Krakowie

- Projekty, którymi zajęłam się w tegorocznej sekcji, czyli m.in. "Miasteczkiem" Joanny Szpak-Ostachowskiej, od momentu naszego pierwszego spotkania wyglądają kompletnie inaczej, ale w moim odczuciu są gotowe do tego, by mogła je oglądać publiczność - podkreśliła.

Posłuchaj
22:32 _PR24_AAC 2020_07_14-22-06-03.mp3 Joanna Szpak-Ostachowska i Joanna Kinowska w rozmowie nt. projektu "Miasteczko" (Głębia Ostrości/PR24)

- Projekt "Miasteczko" to opowieść o miasteczkach żydowskich w Polsce. Joanna przejechała na razie 60 miejscowości, gdzie odnajdywała to, co na co dzień mijamy. Lubię kiedy zdjęcia mają coś do powiedzenia, a autorzy mówią o czymś istotnym. Całą sobą mogę podpisać się pod tym projektem - przyznała kuratorka.

"Trafiałam jak po sznurku w pewne miejsca"

Pogrom Kielecki Julia Pirotte PAP arch-1200.jpg
Fotografia plażowa i zdjęcia z pogromu kieleckiego. Historia Julii Pirotte

- Poznałyśmy się w Warszawie. Joanna prowadzi wspaniałe warsztaty w Służewskim Domu Kultury, na które się zapisałam. Nasz kontakt zaowocował dalszą współpracą i cieszę się, że Joanna mi zaufała. Praca z nią była niezwykłym doświadczeniem i podpisuję się pod każdym uzgodnionym wyborem. Jestem bardzo zadowolona z naszej współpracy - mówiła Joanna Szpak-Ostachowska.

Wyjaśniła ona również swoje zainteresowanie tematyką dawnych żydowskich miasteczek. - Wychowałam się w tego typu miasteczku, w domu powojennym, a wzdłuż ulicy stały dziwne, tajemnicze budynki. W dzieciństwie bardzo mnie coś pociągało i wiedziałam, że coś z nimi jest nie tak. Po wielu latach okazało się, że ta mityczna ulica mojego dzieciństwa była główną ulicą getta, na której działy się straszne rzeczy - dodała.

Czytaj także:

- Uderzyło mnie to odkrycie i sprawdziłam, czy mogę znaleźć to w innych miejscach, tak zaczęłam jeździć. Jeśli rozpoznaję pewne obrazy, szukam synagogi, cmentarza czy terenu dawnego getta. Te wycieczki były niesamowite, bo trafiałam jak po sznurku w pewne miejsca. Odkrywałam klucz, którym chciałam podzielić się z widzami - tłumaczyła fotograf.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Głębia ostrości"
Prowadzi: Iga Niewiadomska
Goście: Joanna Szpak-Ostachowska, Joanna Kinowska
Data emisji: 14.07.2020
Godzina emisji: 22.06

PR24/pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Głębia ostrości". Historia ukraińskiego muzyka w obiektywie Bartka Busza

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 12:00
Człowiek borykający się z surową codziennością lub zmuszany do przekraczania granic własnej wytrzymałości to temat wielu zdjęć Bartka Busza. W Polskim Radiu 24 fotograf mówił m.in. o reportażu nagrodzonym w konkursie Grand Press Photo, a także o początkach swojej fotograficznej drogi. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Głębia ostrości". Duchowy i osobisty wymiar cyklu "Father's Guil(t)d"

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 22:30
- Dolina Pankisi jest światem ascetycznym, surowym, uporządkowanym. Czeczeni tam mieszkający są w przeważającej większości radykalnymi muzułmanami. To jest świat niedostępny - mówił w Polskim Radiu 24 Radek Polak, fotograf, który otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii projekt dokumentalny podczas tegorocznego Grand Press Photo za cykl "Father's Guil(t)d".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pamięć i fotografia. E-wystawa "Nie(do)powiedziane"

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 22:57
Pamięci i fotografii oraz ich współbrzmieniu przyglądają się autorzy wystawy "Nie(do)powiedziane". Przygotowany online projekt to efekt pracy studentów z Instytutu Historii Sztuki UW. 
rozwiń zwiń