X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Michał Kość. "Fotograf zainspirowany przyrodą"

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 22:35
- Nie inspirowałem się niczym. Fotografuję tylko żubry, bo każde inne zwierze ucieknie fotografowi. To bardzo przyjazne zwierzę. Nie czuję się fotografem przyrody, ale fotografem inspirowanym przyrodą - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Kość, fotoreporter.
Audio
  • Fotoreporter Michał Kość opowiada o swojej pracy i pasji fotografowania przyrody ("Głębia Ostrości")
Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym, kwiecień 2020
"Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym”, kwiecień 2020 Foto: Michał Kość

Michał Kość publikuje swoje zdjęcia w największych polskich czasopismach i dziennikach. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, współpracuje z Polską Agencją Fotografów Forum i Agencją Fotograficzną Wschód. Od wielu lat z wielką pasją i oddaniem fotografuje żubry w Puszczy Knyszyńskiej i Białowieskiej. Pokazywał już swoje prace na wystawach w Warszawie i Białymstoku. Ostatnio pracował w trakcie pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym. Jego zdjęcia znalazły się w albumie "303 zdjęcia, które musisz znać", będącym zbiorem najlepszych fotografii prasowych z lat 1989-2013.

- Moja pasja to bardzo długa historia, która datuje się od połowy lat 90. XX wieku i pracy w „Gazecie Współczesnej”. Często jeździłem wówczas służbowo do Białowieży i kilkakrotnie zdarzyło się, że żubr wyszedł przed samochód na drogę. Tak się to zaczęło, że sfotografowałem pierwszego żubra, a potem dosyć często jeździłem do Białowieży pochodzić po lesie, i też robiłem zdjęcia - opowiadał.

penderecki.jpg
"Głębia ostrości". Dźwięk i obraz w życiu Janusza Marynowskiego

Niezwykłe fotografie

- Do tematu wróciłem ok. 2010 r. Dojrzałem do tego tematu i zacząłem robić fotografie tylko o świcie i zachodzie słońca. Nie inspirowałem się niczym. Fotografuję tylko żubry, bo każde inne zwierze ucieknie fotografowi. Żubr nie ucieka i łatwo komponuje się w pejzażu. To zwierzę bardzo przyjazne dla fotografa. Nie czuję się fotografem przyrody, ale fotografem inspirowanym przyrodą - zaznaczył fotograf.

- Trzeba wstawać o świcie, a nawet przed świtem. Ważny jest też research zrobiony poprzedniego dnia, by rano znaleźć żubry. Jeśli tego nie wiem, mogę jechać w ciemno. Najczęściej jadę wieczorem, by znaleźć żubry, i od razu na drugi dzień jadę tam o świcie - dodał.

<<CZYTAJ TAKŻE>> "Głębia ostrości". Tomasz Kaczor o Portrecie Roku 2020

Gość Polskiego Radia 24 opowiadał także o fotografowaniu pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym. – To było bardzo dramatyczne przeżycie, ale każdy fotoreporter podskórnie czeka na tego typu wydarzenia. Pomyślałem, że największy dramat będzie widoczny w nocy. Już z odległości 50 km było widać wielką czerwoną łunę. Na miejscu była ściana ognia, dymu i samochody na sygnałach - wyjaśnił.

- Najbardziej interesujące zdjęcia to zdjęcia ukazujące całość pożaru. Jest takie, na którym pożar sięga kilkunastu metrów. Te zdjęcia bardzo mi się udały i jestem z nich zadowolony, ale cała sytuacja była niezwykle dramatyczna. To było ciężkie przeżycie - podsumował Michał Kość.

W audycji również o rynku fotografii prasowej.

Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji. 

***

Audycja: "Głębia ostrości"

Prowadząca: Iga Niewiadomska

Gość: Michał Kość (fotoreporter)

Data emisji: 12.05.2020

Godzina emisji: 22.06

PR24/st/pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Świat widziany przez obiektyw aparatu Michała Adamskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 13:15
Fotograf, dokumentalista, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Michał Adamski jest również współpracownikiem Polskiej Agencji Fotografów FORUM, a także laureatem licznych konkursów, m.in. International Photography Award, czy Grand Press Photo. W audycji "Głębia ostrości" opowiedział o swojej pasji do fotografii, a także o realizowanych projektach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Głębia ostrości": twórczość Edwarda Hartwiga

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 22:35
Edward Hartwig był jednym z najbardziej znanych na świecie polskich fotografików, uznawany za twórcę wszechstronnego, który potrafił połączyć fotografię i grafikę. Zmarły w 2003 roku artysta jest bohaterem publikacji "Edward Hartwig. Fotografiki", o której w audycji "Głębia ostrości" mówiły dr Weronika Kobylińska-Bunsch, autorka tekstu publikowanego w zbiorze oraz dr Marika Kuźmicz, pod której redakcją książka została opublikowana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Głębia ostrości": wspomnienie o Macieju Kosycarzu

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 23:00
Gdański artysta zmarł nagle, zaledwie kilka dni temu, 26 marca 2020 roku. W audycji wspominała go Anna Brzezińska, fotoreporterka, kurator wystaw, wieloletnia przewodnicząca Jury Pomorskiego Konkursu Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo im. Zbigniewa Kosycarza.
rozwiń zwiń