X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Jacek Kucharczyk: dawniej była większa łatwość fotografowania

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 22:45
Gościem audycji "Głębia Ostrości" był Jacek Kucharczyk. W latach 1980–1990 fotoreporter tygodnika "Razem", w którym zajmował się fotoreportażem, publicystyką fotograficzną i ilustracja prasową. Choć od ponad dwudziestu lat pracuje jako freelancer dla magazynów wnętrzarskich i agencji reklamowych, zgodził się na nostalgiczną podróż w czasie i opowieść o tym, jak fotografowało się Polskę przed przemianami 1989 roku.
Audio
  • Jacek Kucharczyk: Praca w "Razem", to była duża radość. Najtrudniejsze były tematy zlecone w sytuacji, gdy niewiele się działo. (Głębia Ostrości / PR24)
Choszczno. Na zapleczu kuchennym wesela. Z reportażu zatytułowanego W sosie własnym. 1987
Choszczno. Na zapleczu kuchennym wesela. Z reportażu zatytułowanego W sosie własnym. 1987Foto: fot. Jacek Kucharczyk

Jacek Kucharczyk w 1979 r. zdobył Laur Czerwonej Róży Dziennikarskiej dla najlepszego fotoreportera studenckiego w Polsce. W audycji poznajemy drogę młodego, wrażliwego chłopaka z Częstochowy, który nagle odkrywa, że to nie rysowanie i malowanie, ale właśnie fotografowanie jest tą techniką, która pozwala mu na pełną, artystyczną wypowiedź. 

Praca w "Razem" to była duża radość

- Nie sądziłem, że fotografia stanie się moją przyszłością. Wtedy fotografowałem sporadycznie i bardziej interesowało mnie rysowanie i malowanie. Z czasem zauważyłem jednak, że fotografia jest narzędziem, które daje mi dużą łatwość wypowiadania się, dużo większą niż pędzel i ołówek - opowiadał Jacek Kucharczyk.

W tym czasie Jacek Kucharczyk studiuje na politechnice, w swych pracach wykazuje się okiem czułym na sprawy społeczne. - Robiłem fotoreportaże z życia studenckiego. Bywałem w różnych miejscach, z tamtych czasów mam kilka ciekawych zdjęć - mówił w audycji. W 1980 roku rozpoczyna współpracę z tygodnikiem "Razem".

- Praca w "Razem", to była duża radość. Najtrudniejsze były tematy zlecone w sytuacji, gdy niewiele się działo - wspomina. - Mieliśmy też obowiązek sami wyszukiwać tematy i potem łamać je, nadawać im tytuły. To dawało mi największą satysfakcję - wspominał Jacek Kucharczyk, którego prace z omawianego okresu charakteryzuje dystans do tematu, poczucie humoru, bo - jak zauważyła prowadząca audycję Iga Niewiadomska - unosi się w nich duch serialu "Alternatywy 4", duch Barei.

Jak wyglądały realia pracy fotoreportera w latach 80., może świadczyć opowieść Jacka Kucharczyka o tym, jak fotografował wspólnie z kolegą pożar Teatru Narodowego w Warszawie. Do zdarzenia doszło 9 marca 1985 roku. Powstał wtedy znany, nagrodzony reportaż, a co najważniejsze powstały unikalne prace mające dokumentalny, ponadczasowy charakter.

- Akurat mieliśmy tego dnia fotografować jakąś uroczystość, jechałem z kolegą fotoreporterem tramwajem, w którym usłyszeliśmy od ludzi, że pali się Tetr Narodowy. Wysiedliśmy z tramwaju, zaczęły przyjeżdżać wozy strażackie. Zacząłem fotografować to, co widziałem. Przyszli strażacy, ale nie mieli żadnego oświetlenia, weszliśmy do budynku z nimi, rozświetlaliśmy im ciemność fleszami. Strażacy szukali źródła ognia, okazało się, że pożar zaczął się na widowni. Plac Teatralny wyglądał wtedy inaczej niż dziś. Nie było zabudowy z Kościołem, stała warszawska Nike, a za nią ściana 10 piętrowych bloków. Wjechałem na górę i poprosiłem jednego z mieszkańców, żeby pozwolił mi zrobić zdjęcia z okna. Powstało zdjęcie teatru z unoszącym się nad nim dymem - wspominał gość "Głębi Ostrości".

"Obraz czarno-biały bardziej uniwersalny"

Jacek Kucharczyk pokusił się też o refleksję nad tym, czym różniło się fotografowanie w latach 80., od robienia zdjęć współcześnie.

- W tamtych czasach była większa łatwość fotografowania niż dziś. Nie było takich ograniczeń jak obecnie. Choćby dlatego, że ludzie godzili się na bycie fotografowanymi. Fotografowaliśmy ponadto na filmach czaro-białych. Komponując zdjęcie, nie musieliśmy zastanawiać się nad równowagą barwną i nad tym, czy kolory występujące na zdjęciu harmonizują. Czarno-biały obraz był bardziej uniwersalny, a zawsze pierwszoplanową rzeczą w tych zdjęciach był jednak temat - wyliczał Kucharczyk, który zdradził, że cały czas rozbudowuje swoją wystawę „Wolne Obroty”.

- Robię wykopaliska w moich negatywach z czasów PRL, ciągle znajduję jakieś niespodzianki i przyjedzie moment, że tę wystawę pokażę jeszcze raz - deklarował.

TU odsłuchasz pozostałych audycji Igi Niewiadomskiej z cyklu: Głębia Ostrości

***

Audycja: "Głębia ostrości" 

Prowadzący: Iga Niewiadomska 

Gość: Jacek Kucharczyk

Data emisji: 25.02.2020

Godzina emisji: 22.06

Polskie Radio 24

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Anna Musiałówna. Fotografka, która przejechała samochodem całą Azję

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2020 00:10
- Zaprzyjaźniłam się z człowiekiem, który był kierownikiem wypraw w różne miejsca na świecie. Tak się złożyło, że organizowana była przez Uniwersytet Jagielloński wyprawa na Spitsbergen. Sprawdzałam się w trudnych warunkach, przejechałam samochodem całą Azję - opowiadała w Polskim Radiu 24 słynna fotoreporterka Anna Musiałówna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat widziany przez obiektyw aparatu Michała Adamskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 13:15
Fotograf, dokumentalista, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Michał Adamski jest również współpracownikiem Polskiej Agencji Fotografów FORUM, a także laureatem licznych konkursów, m.in. International Photography Award, czy Grand Press Photo. W audycji "Głębia ostrości" opowiedział o swojej pasji do fotografii, a także o realizowanych projektach.
rozwiń zwiń