X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wojtek Szabelski: fotografia jest dla mnie sposobem życia

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2019 08:51
- To jest coś, co robię zawodowo i prywatnie. Gdym miał ponownie wybrać swój zawód, swoja pasję, to byłaby nią fotografia – mówił w audycji "Głębia ostrości" w Polskim Radiu 24 Wojtek Szabelski.
Audio
  • 01.10.19 Wojtek Szabelski: chcę pokazać tę część teatru, która jest niedostępna dla innych ludzi
Karlino, grudzień 1980.  Zdjęcie powstało podczas akcji ratowniczo gaśniczej szybu wiertniczego Daszewo.
Karlino, grudzień 1980. Zdjęcie powstało podczas akcji ratowniczo gaśniczej szybu wiertniczego Daszewo.Foto: Wojtek Szabelski

Wojtek Szabelski pierwsze kroki zawodowe stawiał jako fotoreporter Centralnej Agencji Fotograficznej. W rozmowie wspominał początki swojej kariery. - Gdy w 1981 r mieszkałem w Koszalinie i byłem uczniem szkoły średniej, w pobliskim Karlinie nastąpił wielki wybuch ropy. Postanowiłem zrobić jakieś fajne zdjęcia, to co widziałem w prasie i telewizji, było wyjątkowo fotogeniczne. Jedynym problemem było dostanie się tam, z daleko było widać, że nie jestem kimś zaangażowanym w akcję. Wpadłem na szatański pomysł; klub nurkowy do którego należałem był afiliowany przy Straży Pożarnej. I tak przebrany w strażacki mundur polowy, za kierownicą czerwonego Żuka wjechałem na strzeżony teren i bez przeszkód fotografowałem. To były moje pierwsze opublikowane zdjęcia – wspominał.

- Prawdziwą fotoreporterkę zakończyłem kilka lat temu, dwadzieścia parę lat bycia człowiekiem na wiecznym stand-by'u to wystarczająco, aby chcieć odpocząć od wiru wydarzeń. Świat nie kończy się na wielkich wydarzeniach i najważniejszych imprezach, które przychodzi nam fotografować. Świat jest wokół nas i ma bardzo różne oblicza, nie musimy wyjeżdżać by zrobić bardzo dobre zdjęcia – podsumował.

Gość audycji mieszka i pracuje w Toruniu, gdzie fotografuje między innymi dla Teatru im. Wilama Horzycy. – Chcę pokazywać ten świat w sposób ciekawy, który pozwoli innym ludziom zajrzeć w miejsca dla nich niedostępne. Na początku byłem kimś z zewnątrz, teraz stałem się częścią rodziny teatralnej, dzięki temu mam to, czego fotografowie pragną - być niewidzialnym. Nie zwracam swoją osobą uwagi, mogę pokazać tę część teatru, która jest niedostępna dla innych ludzi – podkreślał.

Wojtek Szabelski jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych, ma na swoim koncie albumy fotograficzne. 

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiała Iga Niewiadomska.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 01.10.2019

Godzina emisji: 22:06

Zobacz więcej na temat: fotografia Toruń
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Głębia Ostrości”: Anna Musiałówna

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 23:05
- Weszłam prosto w miasto, między ludzi smutnych, zamyślonych, stojących w kolejkach do sklepów z wyrazem beznadziei na twarzach. W pewnym momencie zauważyłam, że jedna twarz się uśmiecha. Okazało się, że ten człowiek, stojący z białą laską, był niewidomy. W tamtym czasie to zdjęcie mówiło dużo o tym, w jakim momencie jesteśmy – wspominała w Polskim Radiu 24 Anna Musiałówna, fotoreporterka i dokumentalistka. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal Białystok Interphoto "Od przeszłości po współczesności. Granice czasu"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 07:15
- Festiwal narodził się z miłości do fotografii, chcieliśmy mieć na miejscu wydarzenie, który pozwoliłby na ukierunkowanie się na sztukę wschodnią. Białystok ma być mostem, który będzie łączył Wschód i Zachód, tak byśmy mogli się spotkać i rozmawiać, jak rozumiemy fotografię – mówił w Polskim Radiu 24 z Grzegorz Jarmocewicz, dyrektor artystyczny festiwalu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Głębia Ostrości”: Katarzyna Rainka

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 11:11
- Do dzisiaj mogę powiedzieć, że jestem ciekawa. Bagaż doświadczeń który niosę na sobie sprawia, że kompletnie inaczej postrzegam świat – mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Rainka – fotografka.
rozwiń zwiń