X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

"Cinematographers". Wywiady fotograficzne z operatorami filmowymi

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2019 10:14
Przygotowuje ją od 24 lat i liczy, że niebawem ujrzy światło dzienne. Piotr Jaxa-Kwiatkowski, operator filmowy i fotograf, zamierza wydać książkę "Cinematographers", w której znajdą się portrety jego kolegów po fachu z planów filmowych. - To będą takie wywiady fotograficzne - zapowiedział w Polskim Radiu 24.
Audio
Fotografia z planu Trzy kolory. Czerwony w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego
Fotografia z planu "Trzy kolory. Czerwony” w reżyserii Krzysztofa KieślowskiegoFoto: Piotr Jaxa-Kwiatkowski

Piotr Jaxa-Kwiatkowski ma na swoim koncie kilkadziesiąt filmów dokumentalnych i fabularnych zrealizowanych na całym świecie. Pracował z wieloma wybitnymi reżyserami, m.in. z Krzysztofem Kieślowskim przy trylogii "Trzy kolory". Artysta jest także niezależnym fotografem, specjalizuje się w fotografii z planu filmowego oraz fotografii wydawniczej. To właśnie miłość do tej dziedziny sztuki odkrył w sobie jako pierwszą.

- Była końcówka lat 50. ubiegłego wieku, miałem 13 albo 14 lat, kiedy do Warszawy przyjechała wystawa "The family of man" autorstwa Edwarda Steichena. Poszedłem na nią i tak mnie zafascynowała, że odwiedziłem ją jeszcze dwukrotnie, a potem wydałem całe swoje kieszonkowe, by kupić album poświęcony tej wystawie. To była świetna nauka, co znaczy fotografia - wspominał Piotr Jaxa-Kwiatkowski.

Artysta wziął jednak na chwilę rozbrat z fotografowaniem. Stało się to, gdy skończył szkołę filmową. Okres ten trwał - jak sam podkreślił - chwilowo, bo chęć utrwalania na zdjęciach obrazków z życia okazała się silniejsza.

- Wydaje mi się, że umiejętność opowiadania historii zdjęciami została mi do dzisiaj. To też jest pewnym elementem tej książki, którą przygotowuję od 24 lat. Tak długo robię zdjęcia operatorów filmowych świata, a mam już ponad 130 fotografii - powiedział Piotr Jaxa-Kwiatkowski, nawiązując do "Cinematographers". Taki tytuł ma nosić książka, którą artysta w niedługim czasie zamierza wydać.

- Ponieważ będzie to moja piąta książka, wydawało mi się, że dosyć szybko znajdę wydawcę. Tak się jednak nie stało, stąd przeciąga się jej premiera. Wierzę jednak w to, że mając już całą potrzebną kolekcję zdjęć znajdę wreszcie kogoś, kto będzie chciał mi pomóc w wydaniu. A jak nie, to… wydam ją sam - stwierdził gość Igi Niewiadomskiej.

Jak podkreślił, książka będzie składać się z samych fotografii. - To będą takie wywiady fotograficzne. Dlatego, że w tych zdjęciach starałem się umieścić jak najwięcej elementów, które oglądający będzie mógł odczytać w większym lub mniejszym stopniu, w zależności od umiejętności patrzenia i wrażliwości - podkreślił Piotr Jaxa-Kwiatkowski.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiała Iga Niewiadomska.

Polskie Radio 24/bb

--------------------------

Data emisji: 18.06.2019

Godzina emisji: 22.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Izabela Jaroszewska: fotografia jest moim wyborem

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 11:30
- Od pierwszego wykładu moją misją było przekazanie, że nie tyle my oglądamy piękno, tylko my sami jesteśmy piękni. Chodzi o to, żeby odkryć to w sobie. Kiedy odkryjemy w sobie piękno, możemy zająć się każdą dziedziną sztuki. A fotografia staje się nie tylko technicznym wykonywaniem zdjęć, ale całym naszym życiem – powiedziała w Polskim Radiu 24 fotograf Izabela Jaroszewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lądowanie na Księżycu". O "wielkim kroku" na wesoło

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 22:55
Od lądowania na Księżycu minie niedługo pół wieku, ale to wydarzenie dalej rozpala wyobraźnię. W warszawskiej wystawie w Leica Gallery można oglądać wystawę związaną z "wielkim krokiem dla ludzkości" autorstwa Thomasa Herbricha. Fotograf postanowił podejść do misji Apollo 11 w nieszablonowy sposób.
rozwiń zwiń