X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Twórczość Tadeusza Wańskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2019 07:55
Tadeusz Wański był już przed II wojną światową uznawany za jednego z najciekawszych przedstawicieli polskiego piktorializmu. Jego fotografie, bardzo malarskie, mają przemyślaną kompozycję, światło, a także przemyślane i odczute piękno. O twórczości artysty rozmawiała z dr Adamem Sobotą, autorem wystaw fotograficznych, Iga Niewiadomska.
Audio
Krk. Jachty na morzu, lata trzydzieste XX wieku
Krk. Jachty na morzu, lata trzydzieste XX wiekuFoto: Tadeusz Wański

W latach trzydziestych Tadeusz Wański, wzorem innych artystów, odwiedzał chorwackie wybrzeże Adriatyku. Tam właśnie powstała cała seria zdjęć, pokazywanych po raz pierwszy na wystawie w Warszawie w roku 1935.

- To twórczość bardzo wyrazista, skupiona wokół pewnej metody, którą Tadeusz Wański wykorzystywał z maksymalnym powodzeniem. Dzięki temu był zapamiętywany wizualnie, a pomimo pewnej szczególności jego propozycje nie były traktowane jako maniera, ale jako głęboko przemyślany sposób interpretacji rzeczywistości. Dzięki temu stał się jedną z ikon ruchu przedwojennego fotoamatorskiego, tej jego części, która miała ambicje artystyczne i starała się zrealizować to stosownie do tego, jak sztuka wówczas był rozumiana – mówił dr Adam Sobota.

Obecnie fotografie z cyklu „ Lato nad Adriatykiem” można oglądać w Leica Gallery w Warszawie.

Więcej w zapisie audycji.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 13.09.2019

Godzina emisji: 22:06

Zobacz więcej na temat: fotografia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wystawa "Tadeusz Rolke. Fotografie Warszawskie" w Domu Spotkań z Historią

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2019 23:31
- Emocje, które wiążą się z tymi zdjęciami, to radość fotografowania. Jeśli fotograf jej nie odczuwa, to mu bardzo współczuję – mówił w Polskim Radiu 24 Tadeusz Rolke. W audycji o twórczości artysty w mówiła także Anna Brzezińska, współkuratorka warszawskiej wystawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystawa "Męskie rozmowy". Zbigniew Furman: pomysł wziął się z mojego pierwszego aparatu

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 23:30
 - Pomysł na wystawę "Męskie rozmowy" wziął się z magicznego dla mnie aparatu. Był to pierwszy mój sprzęt fotograficzny. Jest to aparat średnioformatowy. Chciałem w swoich zdjęciach zachować zatem jedność formalną - mówił w Polskim Radiu 24 fotograf Zbigniew Furman. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fotograficzna twórczość Andrzeja Zygmuntowicza

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2019 11:07
Przewodniczący Rady Artystycznej Związku Polskich Artystów Fotografików, wykładowca uniwersytecki zajmujący się historią polskiej i światowej fotografii, a także juror w wielu konkursach. Gościem audycji "Głębia ostrości" był Andrzej Zygmuntowicz.
rozwiń zwiń