X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wystawa "Tadeusz Rolke. Fotografie Warszawskie" w Domu Spotkań z Historią

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2019 23:31
- Emocje, które wiążą się z tymi zdjęciami, to radość fotografowania. Jeśli fotograf jej nie odczuwa, to mu bardzo współczuję – mówił w Polskim Radiu 24 Tadeusz Rolke. W audycji o twórczości artysty w mówiła także Anna Brzezińska, współkuratorka warszawskiej wystawy.
Audio
Sesja dla Mody Polskiej, lata 60-te XX wieku.
Sesja dla Mody Polskiej, lata 60-te XX wieku.Foto: Tadeusz Rolke

To pierwsza tak duża prezentacja warszawskich fotografii Tadeusza Rolke. Wielowątkowa opowieść o stolicy lat 50. i 60. − od obrazów zrujnowanego po wojnie miasta, odbudowującego się w socrealistycznym gorsecie, poprzez reportaże z życia mieszkańców, fascynację modą, pięknymi dziewczynami i skuterami lambretta, po zapis życia artystycznego i towarzyskiego, portrety ludzi kultury i sztuki. Z tymi obrazami kontrastują zdjęcia komunistycznych polityków, propagandowych haseł i portretów Marksa widocznych w krajobrazie miasta.

Tadeusz Rolke mówił o swoich inspiracjach. - Zachodnia fotografia była wówczas wzorcem dla mnie i moich kolegów. Tego typu fotografia była najszerzej uprawiana przez redakcję tygodnika "Świat", gdzie działała najsilniejsza grupa fotoreporterów w Polsce. Mnie przyjęto do "Stolicy", która miała świetnych fotografów architektury, ale potrzebowała też zdjęcia ludzi. To było moje zadanie – mówił Tadeusz Rolke.

Kuratorki wystawy, Anna Brzezińska i Małgorzata Purzyńska, wspólnie z autorem wysekcjonowały z jego bogatego archiwum ponad sto pięćdziesiąt prac. – Wybór zdjęć był prawdziwą przyjemnością, trudność polegała tylko na tym, że chciałyśmy pokazać dużo więcej prac, niestety przestrzeń galerii nie pozwoliła na to. Wspólnym mianownikiem wystawy są warszawskie zdjęcia z lat 50-tych i 60-tych. Żałuję także, że nie mogłyśmy do wystawy włączyć innych, wspaniałych fotografii robionych w innych miejscach – podkreśliła Anna Brzezińska.

Jednym z eksponatów wystawy jest pierwszy aparat Tadeusza Rolke, Zeiss Ikon, kupiony w 1944 roku, który przetrwał Powstanie Warszawskie, po wojnie zaginął, by odnaleźć się po latach.

Wystawa w Domu Spotkań z Historią mieszczącym się na ulicy Karowej 20 w Warszawie, potrwa do 09.06.2019.

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiała Iga Niewiadomska.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 26.03.2019

Godzina emisji: 22:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Głębia Ostrości. Nepal w obiektywie Wojtka Moskwy

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2019 10:21
- Ten projekt cały czas żyje, wystawa ciągle jeździ po kraju i cieszy się całkiem niezłą frekwencją - mówił w audycji Głębia Ostrości Wojtek Moskwa. Fotograf w Polskim Radiu 24 opowiadał m.in. o projekcie "Sansara", który jest owocem jego wizyty w Nepalu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Głębia ostrości". Twórczość Michała Zielińskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 22:46
- Fotoreportaż, tak jak reportaż, zawsze jest subiektywny. Pokazujemy to, co sami zaobserwowaliśmy (...). Ważne jest jednak, by przy pokazywaniu innego świata być po prostu uczciwym - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Zieliński, współpracownik "Polski Zbrojnej", który fotografuje miejsca ogarnięte konfliktami zbrojnymi. 
rozwiń zwiń