more_horiz

Andrzej Georgiew, Are You a Rebel?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2019 01:05
Świetny portrecista, dokumentujący między innymi polską scenę muzyczną lat 90-tych. Fotografował twarze muzyków, aktorów czy pisarzy z uwagą i szacunkiem. Był wierny technice analogowej. Debiutował w roku 1997 wystawą „33 męskie portrety”. W Polskim Radiu 24 o twórczości artysty mówiły Karolina Puchała-Rojek z Fundacji Archeologia Fotografii oraz Magda Georgiew - żona przedwcześnie zmarłego artysty.
Audio
  • 22.01.19 Głębia ostrości. Twórczość Andrzeja Gerorgiewa
Dariusz Malejonek na scenie podczas koncertu zespołu Houk, 1993
Dariusz Malejonek na scenie podczas koncertu zespołu Houk, 1993 Foto: fb.com/FundacjaArcheologiaFotografii / Andrzej Georgiew

Karolina Puchała-Rojek mówiła o wystawie twórczości artysty pt. „Are You Rebel?” w Fundacji Archeologia Fotografii  – Możemy zobaczyć ponad sto zdjęć pokazujących polską scenę muzyczną lat 90-tych. Są to portrety muzyków ale także zdjęcia koncertowe i takie, które zostały wykorzystane na okładkach płyt. Jest tu bardzo dużo wspaniałych, nieoczywistych fotografii, czasami nieprzypominających tych, do których przyzwyczajeni są odbiorcy Andrzej Georgiewa. Zależy nam, aby te zdjęcia były żywe, by odbiorcy odnajdowali w nich nowe inspirujące wątki i o to też chodziło nam na tej wystawie – podkreślała.

Magda Georgiew uczestniczyła w tworzeniu spośród prezentowanych zdjęć. – Chodziliśmy razem na koncerty, obróbka tych zdjęć odbywała się w naszym domu. Kiedy poznałam Andrzeja w latach 80-tych zawsze miał ze sobą aparat, który był przedłużeniem jego oczu. Początkowo fotografował dla siebie, z czasem stało się to jego zawodem – wspominała żona artysty.

Więcej w zapisie rozmowy

Rozmawiała Iga Niewiadomska.

____________________ 

Data emisji: 22.01.2019

Godzina emisji: 22:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Głębia Ostrości: Marek Arcimowicz - fotograf do zadań specjalnych

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2018 11:53
- Czy posiadanie patelni czyni człowieka kucharzem? - odpowiedział pytaniem na pytanie o to, kim jest profesjonalny fotograf w czasach kiedy każdy może zrobić zdjęcie. Marek Arcimowicz, "fotograf do zadań specjalnych", był gościem "Głębi Ostrości".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fotoreporter: zdjęcia są ważnym nośnikiem informacji o tym, co się dzieje

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 13:15
- Aparat dał mi przepustkę do widzenia świata z innych miejsc i perspektyw. Potem pojawiły się tematy, które są ważne - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Grzędziński, fotoreporter.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zygmunt Rytka: artysta intermedialny

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2018 10:35
W audycji "Głębia Ostrości” rozmowa o Zygmuncie Rytce, który poza fotografią posługiwał się również tworzeniem instalacji i projektów wideo. O twórczości zmarłego w tym roku artysty Iga Niewiadomska rozmawiała z Jolantą Rycerską, prezesem Związku Polskich Artystów Fotografików.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystawa "Odzyskana. Fotoreportaż z Warszawy 1918–1939"

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 23:59
Jak patrzyli na świat i co widzieli na ulicach Warszawy ówcześni fotoreporterzy? Jak dziś czytamy te zdjęciowe dokumenty Niepodległej Polski?  Wystawę „Odzyskana. Fotoreportaż z Warszawy 1918–1939” można oglądać do 24 lutego w Domu Spotkań z Historią w Warszawie. Gościem audycji była Anna Brzezińska - współkuratorka wystawy.
rozwiń zwiń